ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červen / 2024

Fenix HM71R

Myslivost 6/2024, str. 62  Josef Drmota
Další posun výkonu čelových svítilen
 
Jen málo oborů lidské činnosti najde tolik příležitostí k uplatnění kvalitní svítilny v praxi jako je tomu v případě myslivosti. Je to dáno zejména tím, že se celá řada aktivit a činností odehrává za zhoršených světelných podmínek na přelomu dne a noci, ne-li přímo v nočních hodinách. Dobrého pomocníka generujícího dostatek světla uvítáme během drobných úkonů, při přesunech honitbou a zejména pak při dosledech černé zvěře, která se stále častěji loví v období mezi západem a východem slunce.

masivnejsi_rozmery_na_klobouku-vykryt.jpg
 
Čelovky v myslivecké praxi
 
Kvalitní lovecké svítilny, tedy produkty s LED diodami, vysokým světelným výkonem a výdrží zdroje, které se na našem trhu začaly objevovat před zhruba patnácti lety, mě v podstatě obratem oslovily. Nehledě na vyšší pořizovací cenu (poměřováno samozřejmě běžně rozšířenými produkty pocházejícími z nejrůznějších tržnic) jsem velmi rychle pochopil jejich nesporné výhody.
Z nich je na prvním místě nutné jmenovat záruku dlouhodobé funkčnosti, kdy se nám při rozumně vedené rozvaze musí investovaná částka během let vrátit, navíc při vysokém komfortu užívání.
Na druhém místě je pak třeba zmínit možnost přepínání světelných režimů, které významně prodlužují dobu mezi nutným dobíjením zdroje. A na třetím místě nesmíme zapomenout na maximální odolnost těchto výrobků, které snesou až neskutečně drsné zacházení.
Podtrženo a sečteno – rozpočítáme-li vyšší vstupní investici do pořízení kvalitní svítilny na zajištění napájení levných svítilen a průběžné výměny zařízení tak, jak pod tlakem praxe dosluhují, zjistíme, že se prvotní vyšší náklad v horizontu deseti let minimálně vrátí.
 
V první fázi jsme se jako myslivci mohli setkávat s klasickými „přímými“ loveckými svítilnami, které vycházely z filosofie taktických svítilen, disponovaly různými doplňky, zbraňovými držáky, dálkovými spínači a filtry usnadňujícími noční lov černé zvěře. Tak, jak se do praxe začaly dostávat dostupné digitální zaměřovací přístroje a následně se na rozumné cenové hladině objevily i přístroje termovizní, ztratily klasické lovecké svítilny mnohé ze svojí popularity.
Zároveň s tímto vývojem se ovšem začaly drát do popředí zájmu myslivců kvalitní svítilny čelové. Jejich nesporným plusem je způsob použití, kdy si můžeme při odpovídajícím osvětlení potřebného prostoru zachovat jednu obrovskou výhodu, kterou představují obě volné ruce. Ať k držení zbraně během dosledu nebo pro bezpečné ovládání nože při vyvrhování zvěře.
Pozorní čtenáři ví, že se uživatelským recenzím svítilen, zejména mých oblíbených „Fenixek“, věnuji velmi dlouho. Někteří si možná také vzpomenou na můj původně spíše rezervovanější přístup vůči svítilnám čelovým, kterým jsem zprvu vyčítal nižší světelný výkon v porovnání se svítilnami klasickými a ne zcela komfortní praktické užití v okamžiku, kdy opustily primární místo určení, tedy naši hlavu.
Minulý čas v tomto případě musím zdůraznit, protože uvedený segment učinil v daném směru poněkud překvapivý vývoj a některé typy čelovek se začaly vyrovnávat svým „přímým“ příbuzným.
Když jsem v loňském roce představoval čtenářům typ Fenix HM61R Amber V2.0, musel jsem víceméně smeknout před deklarovaným maximálním dosvitem 162 metrů. A to jsem netušil, že budu mít po několika měsících v ruce, resp. na hlavě připevněnou, čelovou svítilnu, u které výrobce udává tuto hodnotu na úrovni 230 metrů.
Jen pro porovnání a představu, kam se vše posunulo, na tomto místě uvedu, že v roce 2011, kdy jsem zpracovával svůj první produkt, „přímou“ svítilnu Fenix TK15 PremiumR, disponovala tehdy vynikajícím světelným dosahem 215 metrů…
Vysoký výkon byl ale pouze první vlastností, díky které jsem byl ochoten čelovým svítilnám leccos odpustit. Tou druhou, a definitivní, která změnila můj náhled na věc, byla možnost vyjmutí svítilny z držáku hlavového popruhu. To z ní rázem učinilo „normálně“ použitelný výrobek, u kterého najednou nepřekážel popruh, dal se normálně vložit do kapsy, dokonce postavit na podložku, připnout na klopu kabátu, případně uchytit na jakýkoliv kovový předmět díky magnetu v dolní části. Jsem moc rád, že tyto společné vlastnosti zachoval výrobce u většiny svých čelovek, včetně níže popisovaného typu.
 
Fenix HM71R
 
Fenix HM71R se objevuje na stránkách dovozce, pražské firmy Ariga provozující internetový obchod www.kronium.cz, jako horká novinka a svými parametry (maximální výkon 2700 lumenů, 8 světelných režimů, výdrž zdroje až 400 hodin provozu) se v pestré nabídce obdobných produktů jednoznačně řadí na přední místa. Za zvláštní zmínku zde stojí osazení svítilny dvěma parabolami, o jejichž významu se ještě zmíníme v dalším textu.
Z hlediska filosofie konstrukce se HM71R řadí do skupiny „L“ svítilen, které se v nabídce objevily poprvé přesně před deseti lety a brzy se staly oblíbenými právě díky výše popsaným možnostem jednoduché alternativní manipulace s popruhem i bez něj.
Tyto svítilny lze používat v ruce nebo uchytit do různých jiných držáků (přilba, řídítka). Prostřednictvím pevné klipsy ji umístíme na opasek, kapsu kabátu, řemen zbraně, batoh či okraj stanu během táboření v přírodě. Vyjmutí (a navrácení) ze základny na popruhu je přitom velmi jednoduché, nepotřebujeme při něm žádné nářadí ani pečlivost, postačuje pouhé posunutí odpovídajícím směrem.
Celokovová konstrukce z leteckého hliníku zajišťuje svítilně vysokou odolnost, optimální chlazení (které je v případě uvedení jakékoliv LED diody do stavu maximálního výkonu opravdu potřeba) a vodotěsnost do hloubky 2 metry po dobu 30 minut. Nárazu vzdornost vůči pádům je garantována do výšky 2 metrů. Tyto údaje jsou měřeny v souladu s normou ANSI/NEMA FL 1-2009, stejně jako světelný výkon.
 
fe0057_14.jpg

Světelný výkon a ovládání
 
Fenix HM71R je osazena dvěma světelnými zdroji, což se může na první pohled zdát jako přepychová a zbytečná záležitost. Toto řešení ovšem pochopíme v okamžiku, kdy chceme výstupní světlo využít ke konkrétnímu účelu. Výkonnější dálkový reflektor poskytuje úzký světelný kužel a je osazen LED diodou Luminus SFT-70 s denním odstínem světla (6000 K). V širokoúhlém reflektoru se nachází LED dioda Luminus SST-20 s neutrálním bílým světlem (4000 K) a vysokým indexem kvality podání barev (CRI 90), které poskytují během práce mnohem větší komfort pro oči.
Dálkový reflektor se aktivuje jednoduchým podržením klasického, čelně umístěného taktického spínače po dobu 0,5 vteřiny. Sympatická je v tomto případě skutečnost, že svítilna naskočí automaticky do naposledy použitého režimu (s výjimkou nejvyššího, kdy se zapíná o jednu úroveň níže). Mezi jednotlivými režimy 2700 lumenů (dosvit 230 metrů, výdrž plně nabitého originálního zdroje asi 3 hodiny), 800 lumenů (5 hodin), 200 lumenů (16 hodin) a 50 lumenů (48 hodin) se uživatel cyklicky přepíná jednoduchými krátkými stisky. V tomto směru se svítilna koneckonců nijak neliší od ostatních produktů Fenix.
Široký reflektor s teplejším odstínem světla zapneme při uspané svítilně dvojitým rychlým stiskem spínače a opět cyklicky můžeme přepínat režimy 500 lumenů (dosvit 47 metrů a výdrž 8 hodin), 200 lumenů (16 hodin), 50 lumenů (48 hodin) a 5 lumenů (neuvěřitelných 400 hodin provozu). V tomto případě si svítilna naposledy použitý režim nepamatuje a naskočí vždy na nejnižší stupeň výkonu.
Mezi reflektory se při zapnuté svítilně dokážeme přepínat podržením tlačítka po dobu 1,2 vteřiny. Oba reflektory naráz v tomto konkrétním případě nemůžeme na rozdíl od jiných typů svítilen použít. Vypnutí svítilny lze provést opětovným podržením tlačítka po dobu 0,5 vteřiny.
Při nejvyšším stupni výkonu je třeba počítat s tím, že se hlava každé svítilny s LED diodou přehřívá. Základním ochranným prvkem je v tom případě automatické přepnutí jasu do druhého nejvyššího stupně v případě dosažení teploty 65 °C.
Nechtěnému zapnutí svítilny, např. v batohu nebo kapse, zabráníme uzamknutím svítilny pootočením bateriového uzávěru čelovky o čtvrt otáčky, případně elektronicky. Tlačítko v tom případě stačí podržet stisknuté po dobu 3 vteřin. Svítilna uzamknutí indikuje čtyřmi zablikáními. Postup pro odemknutí je obdobný.
Z hlediska „světelné“ výbavy Fenix HM71R mi trošku vadí jediná věc. U čelových svítilen jsem si tak nějak zvykl na červenou diodu. Používám ji během nočních přesunů honitbou, ale i při šoulání za současného využití termovizního pozorovacího přístroje. Na posvícení „pod nohy“ nenápadné světlo postačuje a domnívám se, že na tento odstín nijak extra nereaguje ani zvěř. V každém případě ale jeho použití považuji za zcela zásadní z hlediska vlastní bezpečnosti. Zcela potmě bych se dnes honitbou nepohyboval ani omylem…
 
Posouzení světelné výkonu je vždy zatíženo určitou dávkou subjektivity a snažím se k němu proto přistupovat opatrně. Podle normy je horní hranice udávaného dosahu shodná s intenzitou nasvícení odpovídající měsíčnímu úplňku. Z praktického pohledu je tudíž výrazně kratší. Osobně se domnívám, že se v tomto případě pohybuje někde kolem jedné poloviny až dvou třetin uváděné vzdálenosti. I v tom případě („slušný“ pocitový dosvit 115, resp. 140 metrů není na čelovku vůbec špatný).
Co však kvituji jednoznačně, je skutečnost, že konečně dostávám do rukou, v tomto případě lépe řečeno na hlavu, opravdu výkonnou svítilnu, kterou mohu při troše cviku a nastavení použít zároveň s pozorovacím dalekohledem drženým oběma rukama. Je to výrazný posun směrem k praktické použitelnosti během nočního pozorování v honitbě.
K malému širokoúhlému reflektoru snad není ani co dodávat. Je to skvělá vychytávka, která má během běžných přesunů, jednoduchých prací a manipulací v nočních hodinách jednoznačnou přednost. Výstupní světlo je příjemné, osvětluje široce prostor v bezprostředním okolí a zdůrazníme-li ještě jednou výše uvedenou výdrž zdroje, dostáváme nevyčerpatelného pomocníka pro většinu běžných situací.

fe0057_08.jpg
 
Napájení a rozměry
 
Vysoký výkon kombinovaný s dlouhou výdrží zdroje je u Fenix HM71R dán jeho kapacitou. K napájení se používá jeden 5000 mAh nabíjecí Li-ion akumulátor typu 21700, který se nabíjí přímo v čelovce. V ovládacím tlačítku je zabudovaná indikační LED dioda, která při namáčknutí tlačítka indikuje, v jakém stavu je zdroj. Za zmínku stojí také fakt, že při poklesu napětí je proud konstantní, digitálně kontrolovaný, což zaručuje stálý světelný tok až do poklesu na nižší stupeň výkonu.
Pokud indikační dioda svítí zeleně je baterie nabita na více než 80 %, zelené blikání znamená 50 až 80 % kapacity, pokud svítí červeně, je nabita na 20 až 50 %. Červené blikání značí, že zbývá méně než 20 % kapacity akumulátoru a je na čase použít nabíječku, která není nijak odlišná od zařízení používaného pro mobilní telefony. Kabel má dnes již klasickou USB-C koncovku, kterou lze zasunout do konektoru přístupného po odklopení gumové krytky na boku hlavy svítilny.
Po dobu nabíjení svítí kontrolka v tlačítku červeně, po dokončení nabíjení se světlo změní na zelené. Čelovku lze během nabíjení používat v nejnižším režimu dálkového světla, ale nabíjecí doba se tím adekvátně prodlouží. Nabíjení plně vybitého akumulátoru Fenix ARB-L21-5000 V2.0 trvá zhruba 4 hodiny (při použití zdroje 5V/2A).
Za tyto parametry platí svítilna na čelovku poměrně masívními rozměry 106 mm délky na 46 mm těla svítilny. Její hmotnost je 207,5 gramů včetně popruhu a akumulátoru.
Po několika použitích si troufnu zhodnotit, že i když se na čele svítilna tváří tak trochu jako „bago“, není to z hlediska myslivosti žádný podstatný problém. Podobně se k tomuto pomocníkovi určitě postaví rybáři, vodáci nebo trampové. Na straně opačné bych s ním ale asi nechtěl například běhat. Pro podobný účel bych určitě volil některý subtilnější typ.

fe0057_09.jpg
 
Doplňky
 
Svítilna je standardně dodávána s reflexním popruhem, zdrojem napájení, sponou a náhradním gumovým O-kroužkem. Dokoupit lze černý hlavový popruh bez reflexních prvků, USB adaptér do elektrické sítě nebo auta, pouzdro Fenix APB-30, držáky na přilbu a řídítka kola.
Výrobce poskytuje na svítilnu záruku pět let a dva roky na akumulátor. V daném směru se mohu se čtenáři podělit o několik zkušeností, protože svítilen Fenix vlastníme já osobně, moje rodina i přátelé určitě více než deset.
Ta nejstarší má, jak již bylo řečeno, uvedený rok výroby 2011. Všechny fungují s původními zdroji (ty nejstarší mají již samozřejmě sníženou kapacitu) dodnes.
Za celou dobu jsem zaznamenal jediný malý problém – u drobné svítilny na klíče, která již dnes není v nabídce, se mi zdálo, že se příliš často vybíjí zdroj, aniž bych produkt extrémně používal. Prodejce po konzultaci zareagoval promptně a vyměnil mi hlavu svítilny. Stav se okamžitě zlepšil a baterie (v tomto případě AAA) vydrží ve svítilně i rok. Zkušenost z této „reklamace“ je ojedinělá – každá svítilna má svoje výrobní číslo vázané v databázi prodejce na konkrétní prodej a reklamace proběhne i bez pokladního dokladu nebo faktury…
 
Závěr
 
Nabídka produktů je dnes na trhu v jakékoliv oblasti více než pestrá a zorientovat se v ní není pro většinu zákazníků snadné. Platí to zajisté i v kategorii svítilen. Postačuje koneckonců otevřít všeobjímající a vše pokrývající internet. Dilema, kterým směrem se dát, je tím pádem rázem na světě. Ve finále pak často sáhneme po produktu, u něhož se vhodně zkombinuje cena, dostupné recenze a jistý díl osobní intuice.

fenix_hm71r_headlamp-0650ab0fa42d26.jpg

Doufám proto, že jsem předchozím představením čelovky Fenix HM71R pomohl některým kolegům během jejich rozhodování, jaký produkt zakoupit. Netvrdím, že představuji řešení univerzální, které uspokojí beze zbytku představy sto procent našich myslivců. Takový výrobek zcela jistě neexistuje. V každém případě si ale dovolím s výše uvedenými specifikacemi a skutečnostmi tuto svítilnu doporučit pro její světelný výkon, snadné ovládání, odolnost v pádu i ve vodě, výdrž zdroje i snadné dobíjení.
Jako jediný drobný hendikep vidím velikost, která je při upevnění na hlavovém popruhu opravdu hraniční. Vzhledem k charakteru použití v myslivecké praxi to ale určitě není zcela zásadní problém, který je navíc vykoupen ostatními skvělými parametry.
Josef DRMOTA

Zpracování dat...