. ZoM totiž považuje lov zvěře s pomocí mechanismů pohybujících se po zemi nebo nad zemí za zakázaný (viz § 45, odst. 1), písm. f) a nejinak na problematiku pohlíží novela. Právníci se vesměs shodují, že nezáleží na tom, zda se takový mechanismus v době lovu pohybuje či nikoliv. A raději se vyhněme debatám o použití mobilních posedů, dovolen není dokonce ani lov bezprostředně po obeznání zvěře z jedoucího vozidla, což se vztahuje také na tzv. „dieselpirsch“, kdy při objíždění honitby ve voze po obeznání zvěře lovec hbitě vyskočí a loví. Ba dokonce bychom neměli využít ani části vozu jako opěrky při lovu.
Ovšem na obeznání výskytu zvěře například před společným lovem je již pohlíženo zcela jinak. A právě v této situaci vidím analogii s využitím dronů.
Důležité je pohlídat si, že v době používání dronu nelovíme a lov zahajujeme až po jeho deaktivaci. Možný příklad legálního užití je označení bodu zájmu pomocí ovladače dronu a jeho automatická synchronizace s mobilním telefonem, kde se v aplikaci Hunterra bod zobrazí všem členům spolku. S takto vyznačeným bodem již mohou členové spolku pracovat, jako by byl vložen manuálně.
Na tomto místě si dovolím odbočit od tématu a zdůraznit, že jakékoliv štvaní zvěře prostřednictvím techniky považuji za naprosto odpudivé!
Dalším možným způsobem užití dronů je orthofoto mapování části honitby. V případě, kdy nám nevyhovuje letecká mapa části naší honitby, není nic snazšího než si vytvořit mapu vlastní. Takto vytvořenou mapu je možné následně vložit do mobilní aplikace Hunterra a pohodlně ji využívat. K mapování je možné celkem pohodlně použít třeba dron Mavic 3T Enterprise.
Že svůj dron ještě nemáte? Nevadí. Pokud se rozhodnete pořídit si některý z modelů rodiny DJI a máte aktivní roční předplatné aplikace Hunterra minimálně ve verzi PREMIUM,
na pořízení dronu Vám dáme slevu 10 %. Pořizovací cena sice stále významně zasáhne do spolkového rozpočtu, ale je možné inspirovat se u spolků Stop sečení srnčat, MS Kozlovice či MS Březinky Bolkov, kterým se na nákup dronu složili dárci z řad uživatelů serveru Donio. Touto cestou se vydali také další spolky, tak proč ne vy?
V neposlední řadě můžete využít nabídku dobrovolníků ve vašem okolí. Na sociálních sítích existuje mnoho skupin nabízejících létání s dronem s termokamerou. Po úspěchu skupiny „
Psi na dosled“ v aplikaci Hunterra jsme se rozhodli také my pomoci kontaktu mezi piloty dronů a myslivci. Pokud chcete nabídnout své služby nebo naopak najít dobrovolníka s dronem ve vašem okolí, připojte se v aplikaci Hunterra do skupiny „
Drony na dohled“ prostřednictvím kódu
504753.
A jen pro úplnost dodáváme, že skupina „Psi na dosled“ je stále aktivní a přidat se do ní můžete zadáním kódu honitby
298520.
Pokrok nezastavíme a lépe než se mu bránit či vyhýbat, je využít jej ve svůj prospěch.
Někteří z nás pamatují doby, kdy jedinou možností před senosečí bylo procházení luk s ohaři. Ve skutečnosti se nejednalo o vyhledávání mláďat (srnčata s neznatelným pachem zalehlá ve vysoké trávě nedávají loveckým psům příliš velké šance na úspěch), ale o zapachování prostředí se slušnou šancí, že srna své mládě z nekomfortního prostředí následně odvede. Takové opatření s sebou nese několik úskalí. Kromě nedostatku psů, se kterým se většina spolků potýká, je to potřeba vědět o sečení s dostatečným předstihem, abychom dali srně šanci mládě skutečně odvést. Entusiasmus dobrovolníků také často opadne, když se jim žádné srnčátko, ani na několikerý pokus, nepodaří zachránit a šance na fotku na sociálních sítích se tak rozplývá v nedohledu…
Dobrovolníkům z řad „laické“ veřejnosti rozhodně nelze ani doporučit, aby se do záchranných akcí pustili na vlastní pěst a volně se pohybovali po cizí honitbě s na volno puštěným psem (nedejbože bez lovecké upotřebitelnosti), natož aby nějak manipulovali se zvěří. Jakkoliv je jejich úmysl chvályhodný, zákon na jejich počínání hledí zcela jinak. Navíc bez znalostí a zkušeností mohou napáchat více škody než užitku.
Touze dobrovolníků pomáhat, nedostatku psů i oznámení o sečení na poslední chvíli může výborně posloužit právě použití dronu. Ať už je dobrovolník sám majitelem dronu s termovizí, nebo finančně přispěje spolku na jeho pořízení, může napáchat mnoho dobra. Vyhledávání zvěře s dronem vybaveným termovizí je v těchto případech snadné, rychlé i velmi zábavné.
Velké opatrnosti je třeba při následné záchraně mláděte. Nikoho snad již dnes nenapadne sahat na srnče bez ochranných prostředků. Zkušenosti mnohých hospodářů a myslivců potvrzují, že i samotnou manipulaci je vhodné omezit na minimum. Jako vhodné se jeví použití ochranných zařízení (různých bedýnek či košů), vybavených viditelným označením pro operátora zemědělské techniky (třeba vlaječkou), kterými se mládě dočasně přiklopí, namísto jeho odnášení. Někteří dokonce doporučují přibližovat se k mláděti co nejméně – pro jeho dočasné přiklopení košem použít například rybářský prut. Takto označené mládě potom operátor stroje může snadno objet.
Jak vybrat dron
Výběr dronu není až tak složitý – musí jít o zařízení vybavené termokamerou s dostatečným rozlišením, nejlépe v kombinaci s optickou kamerou. Nejlevnější zařízení tohoto druhu se pohybují v cenách 80 až 150 tis. Kč.
Vybírat můžeme například mezi zařízeními Autel EVO II Dual 640T
nebo DJI Mavic 3T Enterprise.
Pozornost je dobré věnovat také možnosti propojení dronu s dalšími digitálními prostředky. Například DJI Mavic 3T Enterprise podporuje propojení s aplikací Hunterra, což je výhodné při vyhledávání zvěře a následném sdílení její pozice. Operátor dronu tak může jednoduše na dálkovém ovladači označit místo nálezu, které je automaticky synchronizováno s mapou honitby v aplikaci Hunterra a personál (členové honitby) tak mají v reálném čase grafické informace o nálezech.
Dobrou zprávou pro uživatele předplacených verzí aplikace Hunterra je, že na pořízení dronu DJI Mavic 3T Enterprise dostanou slevu ve výši 10 %.
Jaká potřebujeme povolení
Většina dronů vybavených termokamerou (včetně obou uvedených modelů) spadá do třídy C2, případně vyšší. To zjednodušeně řečeno znamená, že pro jejich provoz potřebuje provozovatel registraci a pilot zkoušky. Pro naše potřeby lze vycházet z toho, že pilot bude létat s dronem třídy C2 (do 4 kg o max. rychlosti 19 m/s) mimo obce (150 m od obytných, obchodních, průmyslových nebo rekreačních prostor) – tedy v kategorii „Open“, podkategorii „A3“. Takže mu postačí jen zkoušky složené online a potřebovat nebude ani pojištění odpovědnosti. Přelétávat nesmí shromáždění, ba ani nezapojené osoby, natož zásahy IZS.
Samozřejmostí je dodržování uspořádání vzdušného prostoru a důležité je pamatovat i na to, že létat je možné jen „na viděnou“ a na kondici pilota jsou kladeny podobné nároky jako na účastníka silničního provozu.
Metodika efektivního létání
Neexistuje jednotná metodika, ale zkoušením jsme dospěli k poznání, že:
- optimální výška létání pro dron DJI Mavic 3T Enterprise je mezi 30 a 40 m AGL (letoun vybavený kamerou s vyšším rozlišení, citlivostí a optickým zvětšením je možné létat ve vyšší výšce, což může být výhodné zejména kvůli hluku, který může zvěř rušit),
- optimální rychlost je mezi 5 a 10 km/h,
- kamera je sklopená kolmo k zemi,
- vhodný čas pro létání je denní doba, ve které lze předpokládat největší teplotní kontrast mezi prostředím a tělem hledané zvěře (nad ránem, avšak za dobré viditelnosti na dron),
- povětrnostní podmínky musí umožňovat práci s teplotními kontrasty a s dobrou viditelností (nevhodná je například mlha),
- manuální mód létání (waypoint flight se hodí spíše na mapování).
Před letem je nezbytné zkontrolovat letové zóny a překážky!
Jak létáte vy? Co se vám osvědčilo? Napište nám na Facebook – Hunterra.eu.
Za vývojový tým aplikace Hunterra
David C. HÁJÍČEK