ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2024

Psí malárie

Myslivost 5/2024, str. 42  Lucie Kolouchová
Babesióza ohrožuje i naše psy
To, co na první pohled zní exoticky, je v Evropě, včetně České republiky, pro psy nebezpečím již řadu let. Sousední Německo již varovalo před nárůstem případů onemocnění babesiózou u loveckých psů.
 
Co je to ale psí malárie?
Jde o lidové označení choroby, přenosné parazity, babéziemi. Parazité napadají krevní buňky svého hostitele. Existuje několik druhů těchto parazitů, kteří se vyskytují po celém světě. Některé druhy babézií mohou infikovat pouze jeden živočišný druh, některé několik a některé dokonce i člověka. U postižených psů se obvykle objeví vysoká horečka, jsou zesláblí a přestávají jíst a pít. Často také dochází k tmavému zbarvení moči. Sliznice jsou často bledé, ale při problémech s játry mohou mít i nažloutlou barvu. Inkubační doba je přibližně 10 až 21 dní a často může onemocnění komplikovat ještě další paralelně probíhající infekce – ehrlichióza a lymeská borelióza.

Kolouchova-nemoci-1-2.jpg
 
Jak se pes nakazí babesiózou?
Onemocnění přenášejí především klíšťata. Aktivní psi, kteří tráví hodně času na loukách a v křovinách, jsou ohroženi více než „gaučoví“ psi. Před několika lety byla babezióza ještě klasickou cestovatelskou nemocí. Psi, kteří se svými majiteli odjeli na dovolenou do Středomoří, si nemoc přivezli s sebou. Pro mnoho veterinářů byla, a stále je, při určení diagnózy důležitá otázka, zda pes cestoval do zahraničí. Nyní se však nemoc dostala i k nám. Patogeny přežívají v klíšťatech, která svým kousnutím přenášejí nemoc na své oběti. U nás je hlavním přenašečem klíště piják lužní. Toto klíště žije v lesích lužního typu v povodí Moravy a Dyje, ale s oteplováním se šíří i dále po republice.
 
Jak nemoc působí?
Nemoc napadá krevní buňky, a tak masivně narušuje transport kyslíku v krvi. Existuje také riziko selhání ledvin a jater. Je proto důležité, aby byly během léčby vždy kontrolovány hodnoty ledvin. Pokud se tyto hodnoty zvýší, musí pes podstoupit intenzivní léčbu. Postižen může být také nervový systém a další orgány. Pokud již bylo zničeno příliš mnoho červených krvinek, může být pro čtyřnohého pacienta poslední možností krevní transfuze. Darování krve pro psy je obvykle možné pouze na veterinárních klinikách a ve specializovaných ordinacích.

Kolouchova-nemoci-2-1.jpg
 
Diagnostika a léčba
Diagnostika onemocnění je poměrně snadná a dostupná, jde o rozbory krve. Horší už ale je to, že v současnosti není v ČR ani na Slovensku registrovaný specifický lék na babesiózu. Imidocarb dipropionát ve specialitě Imizol® je pro terapii nejvhodnější a je registrovaný nejblíže v Maďarsku a v Rakousku. Dostupná u nás je vakcína, ta ale neřeší prevenci, pouze zmírňuje případné příznaky po nakažení, a navíc je účinná pouze šest měsíců.
 
Jak mohu svého psa chránit?
Nejlepší ochranou pro vašeho psa je obrana proti klíšťatům. Zejména lovečtí psi se velmi často pohybují v místech, kde na ně klíšťata číhají. Ať už se jedná o tablety, obojek nebo tekutou ampuli na krk (spot ony) – důležité je, aby přípravek fungoval, o použití je dobré se poradit s veterinářem.
 
Mohou se nakazit i lidé?
Ve velmi vzácných případech se mohou babézie vyskytnout i u lidí. Příznaky jsou podobné mírné chřipkové infekci a funkční imunitní systém patogeny zabíjí. Pokud je však imunitní systém oslaben, může dojít k závažným, dokonce život ohrožujícím případům. Typ babésie, který postihuje psy, však nelze přenést na člověka.
 
Lucie KOLOUCHOVÁ
Ilustrační snímky Dr. Max

Zpracování dat...