Program v areálu coburgovského kaštiela obohatilo chytání pstruhů v jednom z rybníků zámeckého parku, což byl viditelný náznak skutečnosti, že se lesnické a myslivecké muzeum postupně rozšiřuje také na rybářské a možná se časem dočkáme i dnů svatopetrských. Nejzřetelněji to přes všechny starosti z bezchybným chodem široce rozvětveného programu dal najevo vždy usměvavý ředitel Poľovníckeho a rybárskeho múzea vo Svätom Antone Ing. Štefan Engel, PhD., když si k typicky zelenému mysliveckému stejnokroji vzal modrou kravatu. K těm novinkám patřila i řada diplomatických aktivit a křest dalšího ročníku historicko kulturního Zborníka Múzea, který vychází vždy po dvou letech a letos v něm mj. bylo připomenuto blížící se lednové výročí nedožitých devadesátých narozenin legendárního profesora a velkého přítele svätoantonských Svatohubertských dní, spolupracovníka Múzea prof. Ing. Et Ing. h.c. Josefa Hromase, Csc.
Na úvod letošních Dnů zazněla v podání poľovníka a sólisty Opery Slovenského národného divadla Otokara Kleina Hymna Slovenskej poľovníckej komory v doprovodu Reprezentačného telesa SPK a Klubu trubačov Slovenskej republiky. Přivítáni byli vzácní hosté v čele s jeho Excelencí, exprezidentem Slovenské republiky Ivanem Gašparovičem, ministrem podohospodárstva Richardem Takáčem, ministryní zdravotnictví a budoucí myslivkyní Zuzanou Dolinkovou, zástupci partnerských středoevropských mysliveckých organizací, ale rovněž početná skupina poľovníků, kteří obdrželi osobní pozvánku, aby za svou celoživotní práci pro slovenskou myslivost, případně u příležitosti životních jubileí převzali rezortní vyznamenání. Vedle medailí, diplomů a zaslouženého potlesku si vysloužili od loveckých trubačů pod vedením Jakuba Badrnu také Banskoštiavnickou a Svätohubertskou fanfáru. Chybět nemohlo ani uvedení do Siene úcty a slávy poľovníctva na Slovensku, kam byli letos po zásluze uvedeni přední lovecký kynolog, chovatel, rozhodčí a funkcionář Ing. Jozef Jursa, Csc. a populární TV Magazín Halali zastoupený Ing. Alojzem Kaššákem a PhDr. Ľubomírem Kľúčikem.
Jak již v úvodu dvaatřicátého ročníku Dnů sv. Huberta řekl prezident Slovenskej poľovníckej komory Ing. Tibor Lebocký, PhD., celý obsáhlý program se nese v duchu mediální iniciativy SPK Poľovníctvo má zmysel, kterou myslivci ročně osloví více než pět milionů lidí. Zdůraznil, že za uplynulých více než sto roků se v členské základně národní myslivecké samosprávy vystřídalo několik generací a několik desítek tisíc myslivců, kteří se každý svým dílem zasloužili o současné postavení slovenské myslivosti ve společnosti. Uvedl, že našim předchůdcům bylo nade vše jasné, že péče o volně žijící zvěř a její ochranu dokáže dlouhodobě zvládnout jen dobře organizovaná a jednotná skupina zanícených a profesně zdatných lidí. Na závěr svého vystoupení podotkl, že budoucnost moderní myslivosti na trvale udržitelných, mezinárodně akceptovaných a pro laickou veřejnost srozumitelných principech se stává v současnosti agendou téměř všech významných organizací a institucí v Evropě, zabývajících se zachováním rovnováhy mezi biodiverzitou a vlastnickými či uživatelskými vztahy v stále více urbanizované krajině. Proto jak chceme myslivost zachovat, musíme kontinuálně pokračovat v kultivované komunikaci s celou občanskou společností, dodržovat a propagovat její odborné, kulturně společenské, etické a ekologické pilíře a zůstat v jejich prosazování jednotní.
Dny se nesly i v duchu diplomatickém. Podepsáno bylo Memorandum o spolupráci mezi Vojenskými lesy a statky SR, s.p. a Slovenskou poľovníckou komorou o snižování zátěže životního prostředí, podpis spolupráce mezi Isuzu Sales Deutschland GmbH a SPK o vytváření slev pro členy myslivecké organizace při koupi motorových vozidel a marketingové spolupráci, Memorandum o vzájemné mezinárodní spolupráci mezi Slovenským klubem lovecké lukostřelby Slovakbowhunting, Klubem lovecké lukostřelby ČMMJ a Magyar Vadászijász Egyesület a zejména Memorandum o trvalé odborné a kulturně společenské spolupráci mezi Széchenyi Zsigmond Magyar Vadászati Múzeum – Hatvan a Múzeom ve Svätom Antone.
Velký zájem byl o celoslovenskou Mistrovskou soutěž ve vábení jelenů, v níž se nejlépe dařilo Matúšovi Komendákovi, ostatní zvěře, kterou ovládl Ľubomír Olexa, Svatohubertskou mši celebrovanou Otcem Peterem Krajčem za hudebního doprovodu Irenky Chovanové, místního chrámového sboru Svätý Anton, Klubu trubačů a zpěvaček Barbory Šaling Legényové a Andrejky Halibožekové, mši svatou Řádu sv. Huberta v Kuksu – Zemské komendy Slovensko, celoslovenskou soutěžní přehlídku Poľovníctvo vo fotografii, soutěže Naj brada - najdlhšia a najkrajšia, Poľovnícky klobúk – najkrajšie upravený, dětské divadelní představení Legenda o sv. Hubertovi, prezentace loveckých psů, speciálně „jazvečíkovitých ďuričů“ a maďarských chrtů, ukázky sokolnictví v podání sokolníků sv. Bavona Základní školy s mateřskou školou Maxmiliána Hella Štiavnicke Bane pod vedením Pavla Michala, početná hudební vystoupení trubačů, folklorních souborů, ale rovněž tradiční a již neopomenutelnou součást Dní sv. Huberta – Hubertovskou kvapku krvi, kterou darovalo dvaačtyřicet návštěvníků akce. Bylo toho k vidění a poslechu opravdu hodně a rozhodně to stálo v těch mimořádně horkých dnech za to. Více než sedm tisícovek přítomných návštěvníků si to náležitě užilo.
Příští rok si svätoantonské Dni sv. Huberta vepíší do svého rodokmenu dvě trojky a dosáhnou „Kristových let“. Přejme jim, aby i nadále byly symbolem pokory a lásky myslivecké i laické veřejnosti k malebné slovenské přírodě, bohatství zvěře, odborným, etickým i kulturně uměleckým tradicím chovu a lovu.
Oldřich KOUDELKA
Snímky Antonín ZEZULA