Střelba je nebezpečná, toto tvrzení nikdo nerozporuje. Přesto má na svém kontě podstatná část myslivců výstřely, na které by přinejmenším neměla být hrdá. V lepším případě si to přiznají a poučí se z toho, v horším si ani neuvědomují, že se dopouští něčeho, co může způsobit škodu na zdraví a majetku.
Při studiu vnější balistiky mě zaujala metodika vyhodnocení rizik odrazů. Kontaktoval jsem kamarády z armády a kriminalistické balistiky a zpracovali jsme spolu jednoduchý způsob, jak rychle a efektivně vyhodnotit bezpečnost střelby v souvislosti s výkonem práva myslivosti. Pevně věřím, že návod inspiruje kolegy myslivce, aby si ověřili, jestli mají bezpečně postavený posed, nebo do jakého prostoru si mohou dovolit střílet na naháňce.
Příklady z kriminalistické praxe
Hladová rána, rána z nedbalosti, rána utržená, rána s překvapivým odrazem. To vše je běžná praxe a bohužel při ní občas umírají lidé. Zajímají-li vás detaily níže uvedených příkladů, snadno je dohledáte na internetu.
Muž ve vesnici dva kilometry od střelnice byl projektilem zasažen do zad. Zranění přežil, ovšem s trvalými následky. Přes val střelnice putovala odražená střela.
Žena na povozu na lesní cestě byla střelena do hlavy a na místě zemřela. Vyšetřování vedlo k myslivci sousední honitby, který přiznal, že upadl a zbraň při nárazu vystřelila. Nalezený projektil odpovídal vývrtu hlavně zbraně. Střela s pár odrazy letěla lesním porostem přes dva kilometry.
Žena byla zasažena na lehátku na terase svého domku. Rána přišla od myslivce, který při vyběhnutí prasat z řepky neudržel nervy na uzdě a vystřelil na horizont. Tříkilometrový zásah.
Nakonec tu mám případ party zahraničních lovců, kteří si zaplatili naháňku a jeden se z ní nevrátil. Nikdo nechápal, proč a kým byl zasažen, vyšetřování nakonec odhalilo, že vyběhlo prase a každý si po něm po řadě vystřelil. Jedna rána byla tak nešťastná, že po průstřelu prasete letěla dál, odrazila se od stromu v úhlu téměř 45° a trefila muže na kraje střelecké řady. Ten na místě zemřel.
Ano, musíte mít smůlu, aby se něco takového stalo, a naštěstí je těch případů skutečně málo. Nemůžeme však zavírat oči před bezpečnostními riziky. Generátor smůly se totiž rozjede pokaždé, když zmáčknete spoušť.
Úhly a vzdálenosti
Metodika hodnocení rizik, kterou bych vám rád představil, vychází z příručky pro armádní střelecké instruktory. Kamarád mě jí provedl a na několika schůzkách jsme rozpracovali zjednodušení použitelné v podmínkách české myslivosti.
Metodika hodnocení rizik odrazů slouží při plánování armádních polních střeleb. Při ostrých střelbách mimo schválené střelnice se nikdy nestřílí náhodně. Vždy je známo kde, čím, a především kam se bude střílet.
Načrtne se očekávaný dopadový prostor, který se následně zhodnotí z hlediska bezpečnosti a odrazů. Jeho hranice tvoří minimální a maximální vzdálenost, kam bude vedená palba. Nezbytná je prohlídka prostoru, během níž jsou zaznamenány nedostatky, významné vyvýšeniny, kamení, porosty, stavby apod.
Počítá se vždy se základní stranovou a výškovou odchylkou vlivem chyby – to je naše první číslo: 100 MRAD, což je v přepočtu 6°. Dopadový prostor se ihned rozšiřuje o 100 MRAD směrem ke střelci a samozřejmě do stran. Přímky ohraničující dopadový prostor se v mapě protáhnou až na teoretickou maximální ranivou vzdálenost pro každou ráži.
Pro 7,62x51, což je v loveckém světě nejblíže k .308 Winchester, hovoříme o vzdálenosti 4,5 kilometru.
Posledním bodem je analýza překážek. Každý typ materiálu má své hodnocení odrazu, avšak pro potřeby lovu berme v úvahu jen kámen a dřevo. Pro ně jsou odrazy 1000 MRAD, tedy 60°, pro kameny je navíc zpětný odraz ještě pevných 50 metrů směrem ke střelci.
Výškový profil prostoru se neřeší. I kdyby byla v dopadišti a prostoru nějaká terénní vlna, rybník nebo oraniště, akceptuje se skutečnost, že střela může i po odrazech a ztrátě části své energie „dožabkovat“ až na maximální rizikovou vzdálenost s dostatečnou zbytkovou ranivou energií. Pamatujme si tedy hodnoty 100 MRAD (6°) a 1000 MRAD (60°).
Příklad rizikového prostoru
Rizikovou oblast si představíme mnohem snadněji, když si ji ukážeme na konkrétním příkladu. Otevírám satelitní mapu, vyhledávám první zcela náhodný posed. Neznám lokální podmínky, nevím, kdo posed používá – berme to čistě jako příklad, jak postupovat.
Podle polohy posedu usuzuji, že výseč střelby bude od vzdálenosti „pod nohama“ do asi 200 metrů, kde je silnice. Posed stojí na hraně porostu, opět předpokládám střelbu v celém rozsahu 180°, nicméně vlevo ze směru střelce, ve vzdálenosti asi jednoho kilometru, v přímé viditelnosti, je vesnice. Očekávám, že tento směr bude zakázaný až po hranu remízu. Jako první tedy vykresluji kruhovou výseč označující očekávané dopadiště a oblast rozšiřuji o 100 MRAD do šířky pro ohraničení střelecké chyby.
V druhém kroku prodlužuji krajní přímky na vzdálenost až 4,5 kilometru. Proč na celou vzdálenost maximálního ranivého doletu? Protože mi nikdo nemůže zaručit, že v poli není schovaný kámen a projektil se neodrazí.
Ve třetím kroku se zaměřím na překážky – stromy a velké kameny. Na satelitní mapě není kamení viditelné, nicméně již ve vzdálenosti asi 200 metrů od posedu je stromořadí. Od směru střelby vyznačím 1000 MRAD odraz, který rizikovou oblast ještě rozšíří, přičemž o dalších překážkách ani neuvažuji, protože už teď, optikou minimálních možných rizik, by z posedu neměl rážemi .308 Winchester apod. nikdo střílet.
Příklad naháňky
Na lesní cestu je zavedena řada střelců. Cesta je dlouhá, mírně se stáčí, střelci na sebe vidí. Pro zjednodušení neberu v úvahu maximální ranivý dostřel a bezpečnost honců či další řady střelců. Podívejme se na to pouze z hlediska bezpečnosti v této konkrétní linii.
Jak jsem uvedl, výškový a stranový odraz o kámen nebo dřevo se počítá 1000 MRAD (60°), takže odpovědností každého střelce je vytyčit si takovou oblast, aby v případě odrazu nebyl žádný ze sousedů ohrožen.
Od každého souseda jsem odkrojil 1000 MRAD pro odraz od stromu, 100 MRAD pro rezervu a zbyde mi asi 45° přede mnou, kam můžu bezpečně střílet.
Pravidlo tří prstů, pravidlo lokte a střelba „pod nohy“
Je mi naprosto jasné, že pamatovat si hodnotu MRAD není snadné, ale použijme nástroje, které mají myslivci vždy u sebe. Tím prvním jsou tři prsty na ruce – když před sebe natáhnete ruku, vztyčíte a spojíte ukazováček + prostředníček + prsteníček, dostanete úhel 100 MRAD.
Jak s tím pracovat? Najděte si prostor, kam plánujete střílet a na jeho hranu umístěte tři vztyčené prsty, čímž prostor rozšíříte o oblast se zvýšeným rizikem. Toto použijte stranově i výškově. Pod horizont umístěte tři prsty, což naznačí vaše nejzazší místo, kam byste měli střílet, aby střelba nešla chybnou manipulací nebo selháním zbraně omylem přes.
A jak na vašem těle najdete 1000 MRAD? Předpažte, ohněte ruku v lokti a prsty se dotkněte druhé ruky v loketní jamce. Paže vytyčí zhruba úhel 60°.
Díky těmto pomůckám a satelitní mapě si u posedů velmi rychle ověříte potenciálně ohrožený prostor a vymezíte bezpečný směr střelby. Stejně tak na naháňce nejprve metodou lokte a posléze třemi prsty odkrojíte od sousedovy polohy oblast, kam nesmíte střílet, abyste ho neohrozili odrazem.
Poslední bodem je střelba „pod nohy“. Pamatujte, že odraz od kamene se považuje ve vzdálenosti 50 metrů směrem ke střelci za smrtelně nebezpečný. Je-li v plánovaném dopadišti nějaký velký kámen, dbejte zvýšené opatrnosti – střela se může vrátit přímo na vás. Padesát metrů od kamene berte jako minimum.
Zvýraznění střeleckého prostoru nechám na vás – na krajní polohy můžete pověsit fáborek, mít navíc reflexní stuhy na klobouk, odložit si tam část vybavení, nebo už může být ohraničený a vytyčený závodčím třeba sprejem či páskou na stromě. Případně si pamatujte „od skály po břízu“ apod. Improvizujte, ale v každém případě se vyznačeného prostoru držte. Být králem honu nestojí za riziko smrtelného zranění kamaráda.
Závěr
Střelba je nebezpečná. Riziko však můžete zmírnit, pokud si zapamatujete pravidlo tří prstů, lokte a 50 metrů od kamene.
Zhodnoťte, zda je pole u vašeho posedu skutečně tak měkké, prosté kamení, les dostatečně hustý, zda je val dostatečně strmý, zda je úhel střelby dostatečně ostrý, aby se střela opravdu zavrtala do země a nepokračovala až na svou maximální ranivou vzdálenost.
Myslete na to, než příště výstřelem roztočíte kolo osudu.
Za konzultace při tvorbě článku děkuji svým kamarádům profesionálům, kteří si nepřáli být uvedeni jako spoluautoři.
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
Vyzkoušejte aplikaci JduLovit.cz
snímky Michal Prouza
1 - Základní střelecká oblast vč. 100 MRAD rezervy.
2 - Rozšíření základní oblasti až na vzdálenost 4,5 Km
3 - Upravený teoretický maximální dostřel se zohledněním odrazů 1000 MRAD od překážek.
4 - Bezpečný a ohrožený prostor na naháňce - od kolegy si “odříznu” 100 a 1000 MRAD, což mi vytyčí oblast, kam můžu bezpečně střílet.
5 - Bezpečnostní rezerva 100 MRAD zmenšuje prostor, kam můžu střílet, abych v případě střelecké chyby nestřelil např. přes horizont. 100 MRAD lze na těle najít spojením tří prstů a předpažením.
6 - Oblast ohroženou odrazem 1000 MRAD můžu odhadnout i pomocí rukou. Předpažím a dotknu se prsty loketní jamky druhé ruky. Pomyslný trojúhelník vykreslí asi 1000 MRAD.
7 – Levou rukou ukážu na objekt, který nechci ohrozit, dotknu se pravou rukou loketní jamky. Loket pravé ruky ukazuje hranici bezpečného prostoru. Odraz střely je až 1000 MRAD, tedy 60°.
8 - Překvapivý odraz po zásahu lišky? Nástřel odhalil, že i v “naprosto čistém” poli bývá nemalé překvapení. (foto: Michal Driml)