Chcete si pořídit nové kvalitní kotníkové boty pro své myslivecké aktivity, ale už vás nebaví, nebo nemáte čas se starat o kožené boty? Otestoval jsem pro vás obuv od českého Prabosu, která je prakticky bezúdržbová, a přitom na pobyt v lese jako stvořená.
Kožené boty samozřejmě vyžadují péči svého majitele (správné sušení, aplikace vosku, impregnace atd.), jinak jejich kožená useň degraduje. Boty pak nejenže nevypadají dobře, ale především ztrácejí užitné vlastnosti. A dokonce mohou i úplně popraskat. Znám osobně řadu myslivců, kteří se o své kožené boty nestarají a hrozně se diví, že jsou do dvou či tří let na vyhození.
Ovšem i pro ně je tu řešení. Mohou si jednoduše pořídit boty vyrobené ze syntetických materiálů, o které se není třeba nijak extra starat, přitom mohou mít boty až nečekaně výborné funkční vlastnosti. Právě z tohoto důvodu jsem se rozhodl otestovat boty Phantom MID GTX od českého výrobce Prabos, s jejichž botami mám dlouhodobě velmi dobré zkušenosti.
Nečekaná paleta technologických vychytávek
Musím se přiznat, že Phantomy jsem si prostě nemohl nevyzkoušet v praxi. Jsou totiž vybavené hned celou řadou moderních technologií, respektive materiálů, se kterými jsem se dosud u žádných jiných bot ještě nesetkal.
Například mají svršek vyrobený z textilní látky s názvem Putek Hexagon. Jedná se o velmi zajímavý moderní materiál, který je nejen prodyšný, flexibilní, ale také neobvykle odolný. Toho bylo ve výrobě dosaženo zcela novou přízí, která je přesně vplétaná do základní tkaniny. Každopádně podle výrobce tento materiál vydrží téměř 2,5x více otěrových cyklů než běžné textilie.
Tuto skutečnost však dokáži prověřit samozřejmě až po několikaletém nošení a ne po půlročním testování, kterému jsem tyto boty v honitbách a obecně v přírodě zatím podrobil. Zatím mohu jen konstatovat, že ani po letošních naháňkách, kde jsem se prodíral hložím a dalšími přírodními překážkami, procházel jsem v hustém lesním porostu, boty nenesou žádné známky poškození.
Dobře dýchají a vodu dovnitř nepustí
V rámci podšívky se skrývá membrána Gore-tex Carbon Grey, která se stará jednak o to, aby byla bota odolná vůči vodě, a jednak také o dostatečnou paropropustnost. A protože jsem ve Phantomech nachodil dlouhé kilometry v dešti a brodil se mokrou trávou, rozhodně mohu potvrdit, že membrána nepustí dovnitř ani kapku. Co se týče odvádění potu, tak i s tím jsem spokojený, nepotím se zrovna málo, tím spíše vnímám paropropustnost loveckých bot jako klíčovou. A Phantomy odvádějí pot opravdu velmi dobře, samozřejmě ruku v ruce se správnou volbou ponožek, které samy o sobě pot nezadržují, což je důležitá souvislost, kterou si mnozí myslivci nejenže neuvědomí, ale mnozí ani neznají.
Neklouzavá i nepropíchnutelná podrážka
Další vysoce zajímavou vlastností Phantomů je propracovaná podešev s názvem Explorer, která vás na mokrém povrchu dobře podrží. Také by se dalo říci, že je neklouzavá, což jsem v praxi ocenil při chůzi po skále, mokrých balvanech a kořenech. Mohu konstatovat, že v porovnání s jinými botami Phantomy skutečně na mokrém kluzkém povrchu drží výborně i při vcelku nízkém dezénu podešve, která se tím pádem ale snadno a rychle čistí od bahna.
V podešvi je navíc speciální planžeta, která chrání chodidlo proti propíchnutí například hřebíkem nebo skleněným střepem. Jaká pohoda a pocit bezpečí bylo v těchto botkách stavět kazatelnu a mysliveckou klubovnu bez obav, že právě hřebík našlápnu. Před pár lety se mi to totiž stalo a byl to tedy hodně nepříjemný bolestivý zážitek. Vůbec bych se nezlobil, kdybych měl tuto praktickou ochranu ve všech pracovních a loveckých botách.
Izolace proti chladu a tichá chůze při šoulačkách
Podrážka ale také velmi dobře izoluje v zimních měsících proti chladu, z hlediska pružnosti je odolná i proti vysokým teplotám. Některým botám se totiž dokáže roztéci podrážka v případě, že je necháte sušit třeba na rozpáleném plechu od slunce. Podrážka má prý odolat teplotě až 300 stupňů Celsia!
Komfort přináší i vnitřní vyjímatelná stélka, takže chůze je v těchto botách na jednu stranu pohodlná (podešev je z mého pohledu středně tvrdá), ale na druhou máte stále velmi dobrý kontakt s povrchem, po kterém se pohybujete, což je pro nás myslivce zásadní právě při šoulačkách, kde si zvěř rozhodně nechcete zradit hlučnou chůzí. Z tohoto pohledu jsem s těmito botami opravdu nadmíru spokojený.
Odolnost i bezpečí zvládnuto skvěle
Na Phantomech oceňuji také vysoký přední ochranný lem, který špičku a přední část boty chrání proti okopání či jinému mechanickému poškození. Stejně tak pata je lemem dobře chráněná, což navíc podporuje ještě polyuretanový polootevřený lem, a umožňuje pohodlné zouvání.
O ochranu kotníků se stará klasicky komín bot, který je pro představu v zadní části vysoký 15,5 cm. Je měkčený, do kotníků netlačí a i při silnějším dotažení tkaniček je noha právě v oblasti kotníků pěkně flexibilní a nebrání například náročnému stoupání do svahu, případně ze svahu dolů.
Jako o kvalitně měkčené a netlačivém části mohu mluvit i v případě jazyků., které jsou v bocích fixované vnitřními lemy proti průniku vody. Změřil jsem si, že bych musel projít vyšším vodním sloupcem než je 12,5 cm, aby mi měla voda šanci do bot vtéct.
Snadné nazouvání a sympatická cenovka
Tkaničky jsou u Phantomů měkké, poddajné a uzel drží přímo excelentně. Ve spodní části drží tkaničky lanková poutka z pevné látkoviny a v horní (oblast komínů) pak v kovových poutkách, které vypadají poměrně drobně, ale přitom fortelně. Boty se snadno nazouvají i vyzouvají a pro nazouvání jim v oblasti achilovky nechybí vnější poutko. Do něj se vejde i silnější prst, což chválím.
Co ovšem ještě nesmí zůstat bez pochvaly, tak to je design těchto bot. Kotníkovky Prabos Phantom MID GTX pokládám za jedny z nejhezčích bot do přírody, které jsem si kdy pořídil. Vypadají velmi moderně, profesionálně a černá barva v kombinaci s šedou jim vysloveně sluší (byť to samozřejmě nejsou „ty správné“ myslivecké barvy.
Pokud si budete chtít tyto boty pořídit, myslím, že vás mile překvapí příjemná cena vzhledem k nesporným kvalitám bot.
A tak jsem se přesvědčil, že právě tyto boty mi budou dělat parťáky v honitbě opravdu dlouho.
Testoval Jiří LOUTHAN