
V Úvalech byl začátek ve čtvrtek v 17 hodin a konec druhý den, také v 17 hodin. Ve čtvrtek na děti čekala diskotéka a kino v pyžamech a v pátek myslivecký program. Akce se zúčastnilo 20 dětí ve věku od 7 do 15 let.
Po pátečním ranním dešti na děti v místním lese u památného dubu čekal myslivecký program. Počasí bylo chladné, teplota nepřekročila 5 stupňů, ale na konec ledna bylo nadprůměrně teplo.
Děti se rozdělily do 4 týmů a postupně v libovolném pořadí absolvovaly 12 aktivit. Za každou splněnou aktivitu obdržely razítko zvěře do herního listu.
Na prvním stanovišti pomocí dalekohledů hledaly a určovaly 10 druhů zvěře a ptáků. Na stromy a keře ve vzdálenosti asi 30 m bylo kolíčky na prádlo přichyceno 10 velkých obrazů formátu A3. Obrazy byly zalaminované, aby lépe odolaly povětrnostním podmínkám. Děti se zde naučily ovládat pozorovací dalekohled.
Na druhém stanovišti na týmy čekalo přiřazování parohů a rohů svým majitelům. Celkem 8 párů shozů či rohů a 8 fotografií zvěře.
Na třetím stanovišti, jak se ukázalo, byl úkol nejnáročnější. Z 15 větviček bez listí, pouze s pupeny, měly děti určit alespoň 5 druhů dřevin.
Na čtvrtém zastavení bylo na dřevěné špalky rozmístěno 10 kůží nebo jejich částí a 10 obrázků zvěře. Každý tým přiřazoval obrázky ke kůžím.
Na páté zastávce děti rozdělovaly potravu srnčí zvěře na vhodnou a nevhodnou pro zimní přikrmování. Cílem bylo upozornit na to, že cokoliv nahnilého, plesnivého a pečivo do krmelce nepatří. Při ukázce vhodného druhu obilí pro přikrmování zvěře, oves nepoznalo žádné dítě.
Na šestém stanovišti děti našly krabici plnou šišek a plodů a měli alespoň 10 z nich vybrat a pojmenovat.
Na sedmé zastávce byla pro děti atraktivní střelba ze vzduchovky. Na začátku byly poučeny o bezpečnosti zacházení se zbraní a o tom, jak se chovat na stanovišti. Naprostá většina dětí si ráda vyzkoušela střelbu na terč.
Na osmém stanovišti na děti čekalo peří z 8 druhů běžných ptáků a k nim měli přiřadit fotografie jejich majitelů.
Na devátém zastavení děti našly 10 lebek zvěře a měli najít obrázek zvěře, ze které lebka pochází. Zde byla úspěšnost velmi vysoká a soutěžící děti neměly problém správně přiřadit daňčího či jeleního špičáka nebo lebky šelem.
Desáté stanoviště bylo ohraničené na zem položenými provazy a nacházelo se v porostu s hustým náletem a nárostem habrů. Ve vymezeném území měly děti najít 3 drobné parohy (jelení špici, daňčí vařečku a srnčího šesteráka). Hledání děti moc bavilo a všechny dřív nebo později všechny shozy našly.
Na předposledním stanovišti na děti čekalo 10 sádrových odlitků stop zvěře. A opět děti hledaly fotografii zvěře, která stopu zanechala.
Poslední úkol byl složit 3 rozstříhané obrázky zvěře. Skládání puzzle bylo ztíženo tím, že tvar obrázků byl půlkruh a ne obdélník.
Všechny týmy prokázaly velmi dobré znalosti a zvládly všechny aktivity a získaly všech 12 razítek zvěře.
Po těchto aktivitách následoval oběd a pak individuální myslivecká soutěž. První část soutěže tvořil obrázkový test s 15 otázkami, kde děti přiřazovaly správné obrázky k sobě.
Druhá část bylo poznávání 30 mysliveckých exponátů, které děti viděly již dopoledne. Úkolem bylo poznat kůže, parohy, rohy, peří, lebky zvěře a vybrané plody a šišky stromů. Opravený test i poznávačku, pamětní list a drobné ceny si děti odnesly domů.
Dopolední týmová a odpolední individuální soutěž prověřila znalosti dětí a představila jim některé druhy zvěře kolem nás a přiblížila činnost myslivců. Věřím, že celá akce splnila svůj cíl. Nejenom, že děti v čase pololetních prázdnin někdo pohlídal, ale nabídl jim velmi zajímavý a smysluplný program. MDDM Úvaly patří poděkování za organizaci a zajištění celé akce.
Ing. Zdeněk KŮTA
vedoucí mysliveckého kroužku
Srnečci z Úval