Proto není velkým překvapením, že se podařilo v loňském roce ulovit daňka s mimořádně silnou trofejí. Od první chvíle se o této trofeji mluvilo, že bude možná aspirovat na nejsilnější trofej daňka Maďarska. Předběžné neoficiální ohodnocení trofeje tuto prognózu bylo možné považovat za pravděpodobnou. Proto se čekalo na oficiální ohodnocení mezinárodní komisí.
V honitbě početně převládá elitní populace daňčí zvěře. Ročně se uloví 40 daňků, 250 daněl a daňčat. Jelení zvěř má úroveň standardní populace, z které se ročně uloví 55 jelenů a 260 kusů holé zvěře. Srnčí zvěř dosahuje pouze průměrných hodnot trofejí. Ročně se uloví 50 srnců, 50 srn a srnčat. V honitbě jsou dobré stavy černé zvěře, ale silnější trofeje kňourů jsou ojedinělé. Roční úlovek divokých prasat je v průměru 180 jedinců.
Lov daňků je zaměřen na jedince s vyspělou trofejí, kterou dosahují ve věku 10 až 12 let. Ulovený daněk, který aspiruje na význačnou trofej byl odhadnutý podle obrusu předstoličky P
3 a stoliček na 12 až 13 let.
Oficiální ohodnocení proběhlo 22.1.2025 v loveckém rezortu Bakonyerdő Zrt., Hódosér hunting lodge. Za tímto účelem byla jmenována podle pravidel ITEB CIC mezinárodní komise pro ohodnocení této trofeje ve složení Doc. Ing. Miloslav Vach, CSc. SITJ CIC, Česká republika, Dr. Imrich Šuba, SITJ CIC, Slovensko, Gábor Bognár, SITJ CIC, Maďarsko.
Technickou asistenci zajišťovali Dr. Norbert Bleier, SITJ, Maďarsko, Imrich Kovács, CCM CIC, Maďarsko a Zoltán Pető, CCM CIC Maďarsko.
Byli ale také přítomni Dr. Kristóf Hecker, zástupce CIC, Science and Governance Coordinator, International Council for Game and Wildlife Conservation, zástupce BAKONY-VAD Hunting Association area a také ředitel odboru lesního hospodářství Agrár ministerium, Budapest, Hungary.
Hodnocení proběhlo s nejvyšší precizností a v závěru seznámil všechny přítomné včetně asi dvaceti hostů garant komise doc. Ing. Miloslav Vach, CSc. s výsledkem, který dosáhl
242,70 bodů CIC.
Ohodnocení trofeje mezinárodní komisí je považováno za konečné, podklady o hodnocení trofeje včetně fotografie, protokolu a tabulky byly předány CIC v Budakészy. Tyto podklady byly dány k dispozici k vyjádření všem členům ITEB CIC, kteří se mohou k uznání takto význačné trofeje za národní nebo nejsilnější světovou, vyjádřit.
Tento postup je zaveden zejména proto, aby se nemohl opakovat příběh z roku 2005, kdy se uznala mezinárodní komisí trofej jelena z Etropole v Bulharsku s gigantickou velikostí nerovného čtyřicateráka a nepřirozenou členitostí za nejsilnější paroží jelena z volnosti na světě. Několik dnů poté se ve třech německých mysliveckých časopisech objevily velice kritické statě o podvodu, protože jelen nepocházel z volné honitby, ale byl po dobu více než deset let chován v Rakousku v obůrce s výměrou pouze 23,6 ha a výživový program jelena byl účelově upraven na podporu růstu paroží.
Tento případ je důvodem, že se od této doby nemohou ocenit trofeje z oborních chovů zlatou medaili CIC.
V případě trofeje daňka z honitby Bakony – VAD – VT, ohodnoceného mezinárodní komisí na 242,70 bodů CIC ale nehrozí, že by došlo k opakování takové nechvalně proslulé historie. Je to totiž volná honitba s výměrou více než 7000 ha a je dlouhodobě známa velmi silnými trofejemi daňků a lze na základě mnoha deklarací a svědectví potvrdit, že daněk žil v této volné honitbě, kde byl v roce 2024 také uloven. Nicméně i tak je třeba vyčkat na oficiální uznání, zda trofej z uloveného daňka pochází z volné honitby, což bude oznámeno v červnu 2025. S předpokladem že ano, bude trofej s hodnotou 242,70 bodů CIC uznána za nejsilnější národní trofej daňka uloveného ve volnosti, ale také za nejsilnější trofej daňka na světě.
Doc. Ing. Miloslav VACH, CSc.
