Příprava, trénink a ověření schopností
Vysoká míra zodpovědnosti klade nároky na přípravu. Střelbu na dlouhou vzdálenost nelze zvládnout bez teoretické přípravy a promyšleného tréninku. Nejedná se jen o znalost a nastavení zbraně, ale také o porozumění balistickým zákonitostem, které ovlivňují trajektorii střely.
Kromě toho je důležité znát svou fyzickou kondici a mít vůli k jejímu zlepšování. Myslivec musí mít pod kontrolou dýchání a vydržet ve stabilní střelecké poloze.
Své dovednosti je potřeba ověřovat na střelnici v co nejrůznějších podmínkách podobných těm, ve kterých myslivec loví. Testování za rozdílného povětří pak pomáhá lépe pochopit, jak výbava a střelivo reagují na změny.
Vliv teploty, vlhkosti a atmosférického tlaku na trajektorii střely
Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují let střely na dlouhou vzdálenost, je prostředí. Trajektorie střely se mění v závislosti na teplotě, vlhkosti a atmosférickém tlaku. Vyšší teplota způsobuje, že vzduch je řidší, což vede k menšímu odporu střely a jejímu menšímu propadu. Naopak v chladnějším vzduchu, který je hustší, střela padá rychleji.
Vlhkost vzduchu má podobný, byť méně výrazný efekt.
Atmosférický tlak je zásadní hlavně ve vyšších nadmořských výškách, kde je tlak vzduchu nižší a odpor na střelu tedy menší. Myslivec, který loví v horách nebo extrémních podmínkách, musí počítat s tím, že tyto proměnné budou mít značný vliv na přesnost bodu zásahu. Už při střelbě na 300 metrů může dojít ke změně až o několik centimetrů.
Vliv větru na stranovou odchylku střely
Vítr dokáže střelu vychýlit o desítky centimetrů, což na velké vzdálenosti znamená rozdíl mezi čistým zásahem a úplným minutím cíle. Boční vítr má obzvlášť velký vliv, a proto je důležité umět správně odhadnout jeho rychlost a směr. Při střelbě na velké vzdálenosti je korekce na vítr jednou z nejkomplikovanějších dovedností, pro úspěch je však nezbytná.
Odhad síly a směru větru lze udělat pomocí chování prostředí, rychlost větru vyčíst z miráže a pohybu vegetace. Odhad odchylky střely je ovšem nad rozsahem tohoto článku a budeme se mu věnovat někdy příště.
Výběr zaměřovače s BDC věžičkou vs. korekce pomocí úhlových jednotek
Moderní optické zaměřovače nabízejí možnost provádění přesné korekce propadu střely.
Prvním z nich, o kterém si povíme, jsou věžičky s BDC stupnicí (Bullet Drop Compensation), které uživateli umožňují volit vzdálenost v metrech přímo na věžičce zaměřovače.
Pro přesnou střelbu je však třeba vzít v úvahu, že stupnice věžiček jsou kalibrovány pro konkrétní střelivo a atmosférické podmínky, což znamená, že nemusejí vždy dokonale odpovídat konkrétní situaci. Je důležité si BDC stupnici řádně zkalibrovat a praktické užití přizpůsobovat aktuálním povětrnostním podmínkám.
Přizpůsobení ve střelecké situaci probíhá zkrácením nebo prodloužením vzdálenosti v závislosti na teplotě a tlaku. Pokud je teplota nižší, vzdálenost k BDC přičítáme, pokud vyšší, odečítáme. To samé se děje s atmosférickým tlakem – vyšší tlak „tlačí“ střelu dolů a vzdálenost nastavujeme delší, za nižšího tlaku střela letí menším odporem a pomyslná vzdálenost je kratší.
Každému uživateli BDC doporučuji vypočítat si balistickou tabulku, kde základní hodnotou je tlak a teplota kalibrovaná pro konkrétní BDC věžičku. Další hodnoty ověřovací balistické tabulky jsou –10 °C, +10 °C, –25 hPa, +25 hPa. Pomocí hodnot zjistíte propad pro konkrétní vzdálenosti a budete vědět, kolik metrů pro každý skok přičíst nebo odečíst.
BDC věžičky pak budou v prostředí podobném nástřelu dobře sloužit téměř bez ohledu na počasí až do vzdálenosti asi 300 metrů, kdy jsou střely ještě dostatečně rychlé a prostředí je tolik neovlivňuje. Je však potřeba dát pozor, pokud nastřelujete třeba v Praze ve 250 metrech nad mořem a ten samý den vyjedete lovit do Krkonoš do 800 metrů. Tam už změna tlaku daná nadmořskou výškou s nastavením BDC skutečně zamává. Pamatujte, že nic nenahradí praxi a ověřování v průběhu roku v různých podmínkách.
Korekce propadu pomocí úhlových jednotek
Složitější alternativu k BDC věžičkám mohou pro někoho představovat korekce pomocí úhlových jednotek, jako jsou MOA (Minutes of Angle) nebo MRAD (miliradiány). Předmětem „klikání“ pomocí úhlových jednotek je posun kříže o frakci úhlu nahoru/dolů.
Korekce kříže pomocí úhlových jednotek mění úhel vůči ose hlavně. Rozdíl mezi MOA a MRAD je ve způsobu rozkrájení 360° koláče na úhlové minuty nebo radiány. Systémy jsou zaměnitelné, záleží na preferenci uživatele.
MOA obvykle používají střelci v anglofonních státech, MRADy pracují na principu dělení desítkami a jsou bližší Evropanům. Používám několik let MRAD a už je pro mě problematické používat zaměřovače s MOA. Vyberte si jeden systém a toho se držte.
I za výše popsanou BDC stupnicí se samozřejmě schovávají úhlové jednotky. Počet kliků pro stejné vzdálenosti se shoduje, např. číslo 20 na BDC věžičce představuje vzdálenost 200 metrů, ale fakticky uděláte 7 kliků – stejných 7 kliků, které byste otočili při výpočtu přes MRAD. Nezoufejte, v praxi už to není tak složité – ukážeme si to na příkladu.
Stabilní střelecké polohy a Natural Point of Aim (NPA)
Klíčovým prvkem střelby na dlouhé vzdálenosti je stabilní poloha. Myslivec by měl vždy usilovat o dosažení tzv. Natural Point of Aim (NPA) – přirozeného bodu míření, kdy puška míří na cíl sama, bez nutnosti úpravy střelcem. Tento přístup minimalizuje chyby, které mohou způsobit pohyby těla nebo nesprávné ovládání zbraně.
Stabilní polohy, jako je střelba vleže s bipodem, zaručují, že střelba bude co nejpřesnější. Trénink na dosažení NPA má tvořit pravidelnou součást střelecké přípravy, protože čím je poloha stabilnější, tím vyšší je pravděpodobnost úspěšného zásahu.
Ověření NPA je snadné – namíříte na terč, zavřete oči, několikrát se nadechnete a vydechnete, pak oči opět otevřete. Pokud jste se křížem z terče posunuli, musíte upravit svoji polohu. Stejně jako u odchylky díky větru je tvorba polohy daleko nad rámec jednoho článku.
Test výškové korekce s výbavou Leica
Pro praktický příklad jsem si vybral kombinaci nového dálkoměru Leica Rangemaster CRF PRO a puškohledu Leica Magnus 2.4-16x56i L-4a BDC. Vyzkoušíme si nastavení balistiky a použití na puškohledu s balistickou věžičkou s BDC stupnicí. Pojďme si obě zařízení krátce popsat.
Společnost Leica skutečně netřeba představovat, myslivcům je dobře známá nejen výrobky lovecké optiky, ale i z oblasti fotografie a kinematografie. Leica je bez nadsázky jedním ze zakladatelů a inovátorů oboru. Kupříkladu integrovaný dálkoměr v dalekohledu je vynálezem Leica.
Puškohled Leica Magnus 2.4-16x56
Univerzální optický zaměřovač vhodný pro různé lovecké situace. Rozlišení 2.4x je stále použitelné na naháňkách, maximální zvětšení 16x najde uplatnění při obeznání zvěře a lovu na velké vzdálenosti.
Během testování jsem byl schopen na maximální zvětšení řádně hodnotit pohlaví, věk a stav srnčí zvěře ze vzdálenosti lehce přes 320 metrů.
Leica Magnus umí výborně pracovat se zbytkovým světlem, věrné barvy a intuitivní systém ovládání červeného bodu velkým ovladačem u okuláru jsou příjemné. Tělo s tloušťkou materiálu 1,5 mm nemá v mechanice žádné plastové díly, celý kus je robustní, odolný, chráněný zárukou 10 let.
Mezi hlavní funkce puškohledu patří nastavitelné osvětlení kříže s nízkou spotřebou energie a možnost automatického zapínání a vypínání díky náklonovému senzoru a časovači. Velká vstupní pupila umožňuje optiku s minimální vinětací, nastavení paralaxy je možné od 50 metrů.
Důležitou funkcí, kterou hned využijeme, je balistická věžička se zamykáním, zero stop a s dvanácti BDC profily. Zapůjčený puškohled Leica Magnus nesl označení „Made in Germany“, tedy vyrobeno v Německu.
Nový dálkoměr Leica Rangemaster CRF PRO
Kompaktní a lehký dálkoměr s kvalitní optikou, určený pro přesné měření vzdálenosti. Nabízí sedminásobné zvětšení a průměr objektivu 24 mm, což zajišťuje ostrý, jasný obraz a přesné zaměření zájmového bodu.
Dálkoměr měří vzdálenosti od 10 do 2600 m s vysokou rychlostí a přesností. Přístroj má integrovaný balistický software Applied Ballistics Ultralight, který dokáže zohlednit teplotu, tlak vzduchu a úhel sklonu. Senzory atmosférických podmínek jsou integrované v dálkoměru. Naměřenou vzdálenost a vypočítané hodnoty zobrazuje dálkoměr pomocí led mřížky přímo do obrazu.
Dálkoměr lze přes Bluetooth propojit s aplikací Leica Ballistics App pro úpravu balistických dat, nahrání profilů a aktualizaci firmwaru. Pomocí sjednoceného protokolu podporuje také přenos do zařízení Garmin a Kestrel.
Jednou ze zajímavých funkcí je Leica ProTrack, která uživateli umožňuje zaměření vzdáleného bodu a jeho následné zobrazení na mapě. To využijete při navigaci a označený důležitých bodů jako je nástřel nebo třeba poslední místo zahlédnutí zvěře.
Dálkoměr je plněný dusíkem, odolá ponoření do vody do hloubky 1 m, nemusíte se tedy bát používat jej v horším počasí.
Dálkoměry vyrábí Leica v Portugalsku, kde má vlastní továrnu a výrobu již od 70. let 20. století.
Praktický příklad – BDC
Pro řádné nastavení buď s pomocí BDC věžiček nebo s využitím výpočtu propadu potřebujete dvě základní hodnoty: průměrnou úsťovou rychlost nashromážděnou z dostatečného vzorku výstřelů a výšku osy hlavně nad osou optického zaměřovače.
Princip BDC je, že si v Leica aplikaci vypočítáte balistickou křivku podle vašich hodnot a přiřadíte nejbližší stupnici BDC věžičce. Zbraň nastřelíte a pro podmínky obdobné k podmínkám kalibrace nastavíte stupnice odpovídající výškovou korekci. Například pokud střílíte na 280 metrů, nastavíte na BDC stupnici 28. Nemusíte řešit, že to je 1,4 MRAD, tedy 14 kliků na MRAD stupnici. Pozor, musíte však pamatovat, že na věžičce zadáváte hodnotu skutečné balistické vzdálenosti, v terminologii Leica EHR (Equivalent Horizontal Range). Hodnota EHR zohledňuje i úhel náklonu. Pro střelbu s BDC, kde nepotřebujete balistický výpočet, lze využít i levnější variantu dálkoměru Leica Rangemaster CRF R.
Nevýhody BDC se ukáží při přesunu do jiných tlakových a teplotních podmínek. Na tuto situaci je potřeba připravit se dopředu a vypočítat si, jaká bude odchylka vzdálenosti, když se změní teplota o každých 10 °C nebo 25 hPa. Pokud jsme měli náš terč ve vzdálenosti 280 m, stupnice věžičky byla kalibrovaná pro 990 hPa a 20 °C, ale teď jsme v 1010 hPa a je 10 °C, k metrům na BDC stupnici je tedy potřeba přičíst odpovídající odchylku za teplotu a tlak. V tomto případě může být rozdíl 10 metrů kvůli teplotě a dalších 10 metrů kvůli tlaku. Na věžičce zadám tedy 300 m místo 280 metrů.
Úprava vzdálenosti pro BDC je jednoduchá věc, stačí si udělat tahák. Teplotu i tlak vám ukáže prakticky každá mobilní předpověď a to, že v konkrétním vašem místě je o 1 stupeň nebo pár hPa méně nebo více, nebude hrát ve vzdálenostech do 500 metrů prakticky žádnou roli.
BDC je rychlá a účinná metoda, stačí pamatovat na to, že balistická křivka je kalibrovaná pro určité podmínky. Kombinace Leica Magnus a Rangemaster dovoluje rychlý a příjemný uživatelský způsob využití BDC.
Praktický příklad – MRAD
V druhé metodě korekce propadu se podíváme na klikání pomocí úhlových jednotek – konkrétně u Leica Magnus miliradiánů. Pokud jste někdy hovořili s trochu zkušenějším střelcem, pravděpodobně zmínil balistickou tabulku. Samozřejmě ji lze pro korekci použít, když si Rangemasterem změříte vzdálenost EHR (skutečnou balistickou vzdálenost) a tu si pak vyhledáte ve vypočítané balistické tabulce. Zde je ale opět potřeba zohlednit to, že tabulka byla vypočítána pro konkrétní teplotu a tlak, takže oproti BDC metodě nezískáte vůbec nic navíc. Situace je možná dokonce ještě složitější, protože místo uživatelsky komfortní stupnice přímo na věžičce Magnusu máte křivku v hodnotách vedle na tištěné tabulce.
Dálkoměr Leica Rangemaster CRF PRO ovšem obsahuje vynikající balistický engine od Applied Balistics, který zohlední i tlak a teplotu. Připojte dálkoměr k mobilní aplikaci Leica a vytvořte si nový balistický profil. V knihovně Applied Ballistics či Leica Ballistics pravděpodobně naleznete používanou střelu, databáze je skutečně rozsáhlá. Vy doplníte jen úsťovou rychlost a výšku puškohledu nad osou hlavně. Poté si nastavte dálkoměr do režimu BALL (jako ballistics) a po změření vám na displeji vyskočí odpovídající korekce v jednotkách puškohledu, kterou naklikáte na věžičce Magnusu. Příkladem může být našich 280 metrů, pro které Rangemaster ukáže korekci 1,4 MRAD, přičemž na věžičce otočíte z nuly o 14 kliků nahoru.
Dálkoměr Leica Rangemaster CRF PRO bude v případě této metody fungovat s jakýmkoliv puškohledem s balistickou věžičkou. Dálkoměr zvládá metry i yardy, MRAD či MOA, je tedy univerzálním řešením balistického výpočtu, i když nebudete mít puškohled od Leica.
Máme nastaveno. Můžeme lovit?
V žádném případě. U dálkové střelby platí za všech okolností koncept „odpad dovnitř, odpad ven“. Počítejte s tím, že se nemuselo něco povést, možná jste něco zadali špatně. Než začnete lovit na delší vzdálenost, musíte si každou pomyslnou hranici vyzkoušet a ověřit. Pouze postupným bezpečným posouváním limitů předejdete nechtěným dopadům způsobeným nepochopením, neznalostí nebo nedostatkem tréninku. To, že máte něco vypočítané v kalkulačce, neznamená, že jste schopni přesně spouštět a že výpočet bude skutečně sedět. Ono i řádné změření zvěře dálkoměrem chce nacvičit.
Až když budete trefovat z běžné lovecké polohy na vzdálenosti do 150 metrů na střelnici, budete teprve připraveni na lov za podobných podmínek. Na zvěři není prostor cokoliv zkoušet.
Závěr
Použití špičkové optiky a technologií, jako jsou dálkoměry a puškohledy Leica, výrazně zlepšuje přesnost střelby na dlouhou vzdálenost a umožňuje myslivcům lépe zvládat balistické korekce. Přestože tyto nástroje přinášejí velké výhody, nemohou nahradit zkušenosti a dovednosti střelce. Klíčovými faktory jsou důkladná příprava, pravidelný trénink a pochopení balistiky. Teprve kombinace technologií a osobních dovedností poskytuje jistotu, že výstřel bude co nejpřesnější, minimalizuje chyby a zamezuje zbytečnému utrpení lovené zvěře.
Etický rozměr lovu na dlouhou vzdálenost spočívá v odpovědném přístupu každého myslivce. Technologie sice umožňuje efektivnější lov, ale to neznamená, že lovec může střílet na velké vzdálenosti. Každý výstřel by měl být důkladně zvážen s ohledem na schopnosti střelce a okolní podmínky. Zodpovědný lovec zná své limity, pečlivě zvažuje všechny proměnné a střílí s jistotou, že zvěř zasáhne tam, kam mířil. Bez ohledu na vybavení by měl vždy platit etický závazek k zodpovědnému a uctivému lovu.
Dálkoměr Leica Rangemaster CRF PRO a puškohled Leica Magnus 2.4-16x56i L-4a BDC zapůjčila společnost Leica Camera AG.
Ing. Martin BROŽEK
Autor aplikace JduLovit.cz.
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
Snímky Michael Prouza

Práce s pomocí BDC komínku je uživatelsky komfortní způsob korekce propadu střely. Změříte dálkoměrem vzdálenost a zadáte ji přímo na komínku. Nesmíte však zapomenout nastavit dálkoměr, aby vracel horizontální či chcete-li balistickou vzdálenost se zohledněním úhlu náklonu.