vychází v 7:50 a zapadá v 16:31
vychází v 10:41 a zapadá v 22:32
 

Pravidla publikování na fóru

Pokud chcete přispívat do Radíme si:

Nejprve se musíte přihlásit na web vpravo nahoře na stránce.

Můžete kliknout na jedno z hlavních, šedě označených vláken. Objeví se vám jednotlivá samostatná vlákna, do kterých můžete přispívat, případně založit vlákno nové. Vždy musíte být zaregistrováni a přihlášení na stránce vpravo nahoře.

Zvolíte-li u příspěvku možnost Odpovědět, přidáte pouze svoji odpověď. Zvolíte-li možnost Citovat, před vaší odpovědí či reakcí se objeví vámi vybraná citace.

Líbí-li se vám či nelíbí příspěvky ostatních přispěvatelů, můžete úroveň příspěvků ostatních ohodnotit systémem hvězdiček - čím více hvězdiček, tím lepší hodnocení. Každý ze zaregistrovaných uživatelů webu může ohodnotit kteréhokoliv jíného přispěvatele, ale pouze jednou! Jakmile někdo nashromáždí určitý počet negativních hodnocení (více hodnocení jednou či dvěma hvězdičkami) za určitou dobu (resp. dostane-li se na určitou hranici špatného průměrného hodnocení ode všech ostatních), bude mu zablokována automaticky možnost přispívání do fóra. Je to v podstatě jakýsi systém"hlasu lidu", který slouží k pročištění fóra.

Prosíme zadávejte proto svoje příspěvky slušně, čestně, dodržujte prosím pravidla slušnosti a myslivecké cti, zkuste se vyvarovat nepodložených urážek, výhružek a poškozování cti ostních diskutujících. A při hodnocení ostatních postupujte seriózně, uvážlivě a s rozvahou, zároveň však přímočaře a s razancí.


Několik poznámek pro nespokojené uživatele fóra:

Vzkaz pro všechny „Ochránce svobody slova“
Napsali jste urážlivý příspěvek a on z rubriky zmizel? Cenzura! Skandál! Volejte Ústavní soud... Ale kdepak. Tím, že přispíváte do této rubriky, souhlasíte s jejími podmínkami. Pokud je porušíte, může být vás příspěvek vymazán, aby se zachovala úroveň diskuse.
Kdyby to tak nebylo, pak teprve by došlo k porušení zákona, vždyť soukromý subjekt by byl nucen, aby na své náklady zveřejňoval cizí texty i proti svému souhlasu.
Pokud máte nějaký text, který chcete protlačit ke čtenářům, založte si třeba vlastní blog. Je to snadné, zdarma, a pokud nebudete porušovat zákony a podmínky daného provozovatele, můžete si psát, o čem chcete. A až vám někdo zaspamuje vaše rubriky, budete ještě rádi za to, že můžete otravné příspěvky vymazat.

Vzkaz pro „Odhalovače reklamy“
Není od věci vyjádřit podezření nad metodikou redakčního testu, kritizovat absenci té či oné značky nebo se zeptat na upřesnění informací ve článku. Diskuse také nabízí prostor pro poskytnutí alternativního pohledu. Nicméně slepé a bezmyšlenkovité označování každého článku coby "píárka" (od spojení PR - public relations) je spíše směšné a paranoidní. To bychom nesměli psát vlastně nic pozitivního. .

Vzkaz pro všechny „Brouky Pytlíky“
"Takže autoři - kašlete na brouky Pytlíky (co všechno ví, všechno znají a od všeho mají klíče) v diskusích" . V anonymní diskusi není problém vydávat se za zkušeného síťaře, programátora, kvantového fyzika, úspěšného managera, linkového pilota a linuxového guru v jednom. Zádrhel je v tom, že vám to málokdo zbaští.

Vzkaz pro „Flamery“
Některým lidem připadá diskuse příliš nudná, nebo dokonce mrtvá. Rozhodnou se ji tedy oživit a trochu ji rozdmýchat. Vždy najdou nějaký oheň, do kterého se dá přilít olej. Důležité je, aby téma odvedli co možná nejdál od původního článku. A nejlépe pod smyšleným jménem či jmény, nejlépe je, když si povídá jeden člověk pod několika krycími jmény sám se sebou!

Příručka flamera
Už umíte zahltit diskusi kvantem svých příspěvků, a zatímco vaší soupeři ještě čtou článek, vy jste o mnoho kroků napřed. To vám ale v žádném případě nemůže a nemá stačit. Abyste si svůj náskok udrželi, musíte být aktivní. Nejlepší obrana je útok, a kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Nejlépe je zaměřit se na autora daného článku. Zkuste si na chvíli odmyslet, že je to člověk, kterého možná potkáváte denně v metru. Pro vás je to nepřítel číslo jedna. Všechny trumfy jsou na vaší straně: zatímco autor pod článkem zveřejňuje své jméno a je za obsah zodpovědný, vy se můžete skrýt za přezdívku, nebo, raději, zůstat zcela v anonymitě. Je to strategické, je to fér a je to odvážné. Můžete statečně říci úplně cokoli a bez jakéhokoli rizika. Věřte nám, mnohé to usnadní a pomůže vám to osvobodit vaše opravdové vnitřní já. Budete mít sami že sebe radost.
Ale proč se omezovat jen na autora? Na internetu je mnoho dalších diskutujících. Velká část z nich nečetla tento návod, snaží se věcně argumentovat, přispět k tomu, aby byl článek kvalitnější, zachytit v komentářích své vlastní zkušenosti, doporučit ostatním čtenářům další zdroje informací, žádat autora článku o doplňující informace. Někteří dokonce klesnou tak hluboko, že má jejich příspěvek souhlasný, až nadšený tón. Pozor! Této pozitivní a lákavé pasti se musíte vyhnout, dali byste tak najevo svou slabost a v očích ostatních diskutujících ztratili svůj pracně vydobytý titul! Namísto toho využijte jejich slabosti, tedy slušnosti, k tomu, abyste prosadili svou. Doufají, že se v diskusi dozvědí něco nového a zajímavého. To jim nesmíte dopřát.

Netiketa v kostce
Netiketa vznikla v roce 1995 jako dokument RFC 1855. Netiquette, tedy etiketa na síti, je minimálním souhrnem toho, co by měli slušní lidé brát v potaz při elektronické komunikaci. Z tohoto minima jsme vycucli to nejdůležitější:
  • Respektujte pravidla daná poskytovatelem služby a zákony dané země (zemí).
  • Buďte konzervativní v tom, co posíláte, a liberální v tom, co obdržíte.
  • Než odešlete reakci, přesvědčte se, že jste nepřehlédli něco, co už psali lidé před vámi.
  • Nepoužívejte formulace, které byste nepoužili v diskusi s dobrým známým při osobním setkání. Slušnost není slabost.
Nepoužívejte jen velká písmena, VYPADÁ TO, ŽE KŘIČÍTE.
Používejte prosím políčko předmět, jak v diskusi, tak v e-mailech, pomáháte tím udržet přehlednost

Vyvarujte se osobních invektiv. Nesouhlasné příspěvky či upozornění na chybu by měly útočit na nepravdivost tvrzení, ne na jejich autora.
Zachovejte si smysl pro humor. Bude se vám hodit nejen na internetu...
Zpracování dat...