Vzhledem k tomu, že máme v nových stanovách zakotveny i odstavce týkající se jisté formy krajského uspořádání a spolupráce, resp. zastupování krajů krajskými zastupiteli v myslivecké radě, zcela neodmyslitelně by se při pořádání akcí v krajích měla zdůraznit role krajů.
Umím si tedy velmi dobře představit, že se doufejme všechny kraje domluví kromě okresních akcí na společné podpoře minimálně jedné větší či rozsáhlejší krajské akce, kde spojí okresní myslivecké spolky své síly. Jak už i na stránkách časopisu bylo publikováno, takové akce připravují myslivci v Pardubickém a Libereckém kraji, společnou podporu bude mít i nadcházející akce kraje Vysočina na Roštejně a zcela určitě bude také krajská podpora jihočeských myslivců na Ohradě.
Nabízím ale k zamyšlení, zda dokážeme zúročit společnou myšlenku a podporu i na celostátní úrovni. V kalendáři akcí máme letos dvě významné výstavy. Na konec dubna se připravuje na brněnském výstavišti nová a jednorázová Národní myslivecká výstava, na konci května pak proběhne tradiční, osvědčená a největší myslivecká výstava Natura Viva v Lysé nad Labem. Na obě akce jistě přijede mnoho návštěvníků ze všech koutů republiky.
A tak se dovolím tak trochu zasnít a představit si, že pro Brno pro moravské okresy, resp. kraje, a pro Naturu pro české okresy, resp. kraje se doslova nabízí možnost představit se celostátně. Co tím mám na mysli?
Na organizaci brněnské akce se nepodílím, výstavu Natura Viva ale tak trochu považuji „za své dítko“, neboť jsem měl možnost být před mnoha lety u zrodu této naší největší myslivecké výstavy a každoročně jako redakce připravujeme doprovodný program. Mohu tedy tlumočit příslib vedení výstaviště v Lysé nad Labem, že by při příležitosti výročí poskytlo výstavní plochu třeba 3x4 m za doslova symbolický poplatek (asi i zcela zdarma) těm krajům, které by si byly ochotny zorganizovat krajskou expozici.
Umím si tedy představit, že na poskytnuté ploše všechny okresy příslušného kraje vytvoří svoji krajskou expozici. Představí zde třeba zajímavé trofeje, které se dají vybrat z chovatelských přehlídek a nebo zapůjčit historické trofeje od myslivců, jistě se dají představit přírodní a kulturní zajímavosti v kraji, na panelech se mohou zveřejnit fakta o stavech a úlovcích zvěře v kraji, ukázat v obrazových materiálech aktivity myslivců a jejich akce, jistě se dá prezentovat práce mysliveckých kroužků, díla výtvarníků a jiných umělců, v každém kraji jsou zcela jistě sokolníci a trubači. Každý výstavní den se může představit nějaký soubor či umělec, promítnout nějaký film, uspořádat autogramiádu, nabídnout třeba i nějaké krajské speciality a ochutnávky. V některých krajích jsou také lesnické školy, stejně tak firmy s myslivci spolupracující, které mohou přispět k podpoře a obohacení takové společné expozice. Nápadů a možností se jistě najde dost, chce to jen chtít.
Koordinaci a domluvu na společné expozici by měl iniciovat právě krajský zástupce ve spolupráci s krajskou koordinační radou. A jelikož by to byla krajská expozice, naprosto samozřejmým krokem by mělo být oslovení krajských úřadů s žádostí o podporu finanční i organizační. Již vícekrát v minulosti jsme pořádali „krajské dny“, kdy jsme dali prostor v programu představitelům krajů, rozdávaly se propagační krajské materiály a kraje se představovaly nejen z hlediska myslivosti. Chce to jen krajské úřady včas oslovit.
Jistě se asi každý hned zeptá, kdo na výstavě zajistí službu, kdo bude na stánku a kdo vše připraví. V každém kraji ale přece máme minimálně 4 až 5 okresů, každý má svého jednatele, své adepty, své členy, stačí se jen domluvit, který okres si který den vezme na starost službu na stánku. Je to tedy zase jen o dohodě a vstřícnosti, nemluvě o tom, že v minulosti myslivcům s odvozem a instalací expozice pomáhaly i krajské úřady.
Navíc stejně krajské koordinační rady budou připravovat a již připravují akce v krajích, takže by se doslova nabízelo část z připravených aktivit a věcí vybrat pro expozici v Lysé nad Labem, resp. v Brně.
Kdy jindy, než u příležitosti výročí, ale také v roce, kdy se diskutuje o novém zákonu, nájemních smlouvách a postavení myslivců vůbec, bychom měli ukázat veřejnosti kdo jsme a jak v krajích fungujeme. Musíme se přece společnými silami snažit obhájit naši činnost!
A tak se na závěr ptám, zda se jako myslivci dokážeme v krajích domluvit, zda ukážeme jednotu v praxi, zda se chopíme příležitosti a využijeme nabídku ze strany vedení lysského výstaviště (za brněnské opravdu mluvit nemohu) a představíme se v roce úctyhodného výročí celé republice.
Jiří KASINA
A snad ještě poznámka zcela na závěr. Uvažoval-li jsem o krajských expozicích, samozřejmě úvaha platí i pro aktivity jednotlivých okresních mysliveckých spolků. Garantuji, že na výstavišti v Lysé nad Labem poskytnou plochu i pro expozice jednotlivých OMS, které by měly zájem o samostatnou expozici a nebo se nebyly schopny domluvit na společné krajské expozici.