Ředitel MuMB Zbyněk Šolc vysvětluje, proč se právě Muzeum města Brna rozhodlo zpracovat toto specifické téma ve výstavě na hradě Špilberku: „
Město Brno bylo pro své propojení s rozsáhlými lesy na severu a západě nejednou nazváno „Městem v lesích“. Je spojeno se začátky moderního lesnictví a myslivosti na Moravě. Výstava se také snaží bourat zažité stereotypy o tomto fenoménu a představuje možné výhledy do budoucna.“
Výstava má jednoduchý a jasný název, nicméně s sebou přináší komplexní poznání o tomto ekosystému, který fascinuje lidstvo od jeho prapočátku. Jde o fenomén, který je neodmyslitelně propojen s lidskou společností a jejími dějinami. Společnost na něho po staletí nahlížela různě; surovinová základna, prostor duchovní nebo místo relaxace a odpočinku. Les se mnohokrát stal i zdrojem inspirací pro malíře, básníky nebo hudebníky.
„… v obležení stromů, nechce se mi domů, na území, který patří všem a zároveň nikomu…“ zpívá reggae Mista Deck
, a právě tato myšlenka hodně vypovídá o tom, jak naše společnost s našimi dějinnými peripetiemi vnímá prostor lesa. Výstava Lesem tedy nepředstavuje les jen z jednoho pohledu lesníka, turisty, myslivce či řemeslníka, ale snaží se obsáhnout paletu nazírání na fenomén lesa lidskou společností.
V této pluralitě pohledů výstavě pomohla i významná spolupráce s Mendelovou univerzitou v Brně, Lesy města Brna, Lesy ČR, Národním zemědělským muzeem, konkrétně Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada, nebo Českomoravskou mysliveckou jednotou.
„Návštěvníky provedeme postupným zrozením lesa v mezolitu, jeho středověkým hospodářským využitím, které téměř odlesnilo krajinu, jeho lesnickou obnovou v 19. a 20. století a poskytne vhled i do současných moderních trendů v lesnictví a využití lesa. Představíme kromě hospodářského využití, společenské funkce, jako šlechtický lov v novověku, rozvoj spolkové myslivosti, zmíněna je i turistika, houbaření, hudba, užité umění a další činnost spojená s lesem. Z exponátů mohu vyzdvihnout rekonstrukci oděvu a vybavení lovčího z 2. pol. 16. století, zařízení lesnické kanceláře z 19. století, lovecké a pytlácké zbraně nebo legendární klobouk profesora Josefa Hromase, významné osobnosti Mendelovy univerzity a myslivosti,“ popisuje kurátor výstavy Lesem Martin Samson.
Samozřejmostí je dětská linka a interaktivní prvky, které zpřístupňují témata výstavy zábavnou formou i mladým návštěvníkům. Oddělení muzejní pedagogiky Muzea města Brna má k výstavě připravený program pro mateřské a základní školy.
„Duch lesa v interaktivní stezce k výstavě Lesem zasvětí žáky do jeho tajů. Děti zapojí své smysly, prožívání a pozorování,“ vysvětluje vedoucí oddělení muzejní pedagogiky Markéta Brhlíková.
Muzeum města Brna plánuje nejrůznější tematické doprovodné akce jako odborné přednášky a workshopy.
Českomoravská myslivecká jednota v letošním roce slaví 100 let od svého založení, a tak si v prostorách hradu až do 31. 12. 2023 připravili doprovodnou výstavu, která má návštěvníkům přiblížit především tradici myslivosti.
Od 11. 10. do 31. 12 2023 bude na hradě Špilberku také k vidění speciální doprovodná výstava
Domů, kterou představí výtvarnice Marie Ladrová. Půjde o velice zajímavou výtvarnou ozvěnu výstavy Lesem.