ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Muzeum na Ohradě vystavuje originály tereziánských patentů

| Diskuzní fórum
Muzeum na Ohradě vystavuje originály tereziánských patentů
Národní zemědělské muzeum OHRADA
7. 8. – 31. 10. 2023


 
Výstava, věnovaná 100. výročí jednotné myslivecké organizace s názvem „České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ je otevřena v Národním zemědělském muzeu na Ohradě a návštěvníkům přibližuje různými vhledy do historie i současnosti tradice naší myslivosti.

PLAKAT-A2-verze-bila-bez-OZ.jpg

 
Patenty Marie Terezie a první tištěné myslivecké knihy
 
Asi poprvé jsou na Ohradě vystaveny originály dvou tereziánských patentů (O lese a dřevě a O myslivecké praxi) z roku 1754, které pochází ze sbírek Národního zemědělského muzea. Kromě těchto řádů, jejichž nařízení ovlivnila smysluplně hospodaření v lesích i se zvěří v nich, je na výstavě k vidění také cenný soubor mysliveckých německých knih z let 1686 – 1746, tedy knihy a učebnice „zlatého věku“ myslivosti.
Samozřejmě vystavené cenné knihy doplňuje i česká myslivecká literatura z přelomu 19. a 20. století a také poslední tituly učebnic Myslivosti.
 
Modely loveckých psů, staveb a zařízení
 
V přehledném dioramatu jsou vystaveny modely různých plemen loveckých psů a v dalším dioramatu mohou návštěvníci ocenit svět modelů loveckých zařízení a staveb – seníky, kazatelnu, lapací a odchytová zařízení a lovecké chaty, kde dokonce v jednom modelu lovecké chaty mohou shlédnout i vnitřní vybavení, včetně minislamníku, stolku s židlemi a dalším vybavením.
 
Připomenutí výročí vysazení jelence a kamzíka
 
V letošním roce si připomínáme 170 let vysazení jelence běloocasého na Dobříšsku a 110 let vysazení kamzíka horského v Jeseníkách. Na dvaceti fotografických tabulích se zájemce dozví vše historii druhů, o úsilí myslivců s udržením této introdukované zvěře a práci s chovem.
 
Fotografická reportáž z historie a současnosti české myslivosti a návštěvnický kvíz
 
Výstavu doplňují panely s velkoplošnými fotografiemi z minulé i současné činnosti myslivců, které laické veřejnosti přiblíží pestrou činnost myslivců. Některé fotografie jsou přímo z činnosti jednotlivých mysliveckých spolků v letošním roce.
Návštěvník si může po cestě výstavou vyplnit zábavný soutěžní kvíz. Ten je součástí tištěného průvodního slova k výstavě a věnuje se myslivecké mluvě či přímo některým exponátům výstavy. Vylosovaní výherci mohou získat například rodinnou vstupenku do všech poboček NZM na příští rok.

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...