ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Muzeum na Ohradě vystavuje originály tereziánských patentů

| Diskuzní fórum
Muzeum na Ohradě vystavuje originály tereziánských patentů
Národní zemědělské muzeum OHRADA
7. 8. – 31. 10. 2023


 
Výstava, věnovaná 100. výročí jednotné myslivecké organizace s názvem „České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ je otevřena v Národním zemědělském muzeu na Ohradě a návštěvníkům přibližuje různými vhledy do historie i současnosti tradice naší myslivosti.

PLAKAT-A2-verze-bila-bez-OZ.jpg

 
Patenty Marie Terezie a první tištěné myslivecké knihy
 
Asi poprvé jsou na Ohradě vystaveny originály dvou tereziánských patentů (O lese a dřevě a O myslivecké praxi) z roku 1754, které pochází ze sbírek Národního zemědělského muzea. Kromě těchto řádů, jejichž nařízení ovlivnila smysluplně hospodaření v lesích i se zvěří v nich, je na výstavě k vidění také cenný soubor mysliveckých německých knih z let 1686 – 1746, tedy knihy a učebnice „zlatého věku“ myslivosti.
Samozřejmě vystavené cenné knihy doplňuje i česká myslivecká literatura z přelomu 19. a 20. století a také poslední tituly učebnic Myslivosti.
 
Modely loveckých psů, staveb a zařízení
 
V přehledném dioramatu jsou vystaveny modely různých plemen loveckých psů a v dalším dioramatu mohou návštěvníci ocenit svět modelů loveckých zařízení a staveb – seníky, kazatelnu, lapací a odchytová zařízení a lovecké chaty, kde dokonce v jednom modelu lovecké chaty mohou shlédnout i vnitřní vybavení, včetně minislamníku, stolku s židlemi a dalším vybavením.
 
Připomenutí výročí vysazení jelence a kamzíka
 
V letošním roce si připomínáme 170 let vysazení jelence běloocasého na Dobříšsku a 110 let vysazení kamzíka horského v Jeseníkách. Na dvaceti fotografických tabulích se zájemce dozví vše historii druhů, o úsilí myslivců s udržením této introdukované zvěře a práci s chovem.
 
Fotografická reportáž z historie a současnosti české myslivosti a návštěvnický kvíz
 
Výstavu doplňují panely s velkoplošnými fotografiemi z minulé i současné činnosti myslivců, které laické veřejnosti přiblíží pestrou činnost myslivců. Některé fotografie jsou přímo z činnosti jednotlivých mysliveckých spolků v letošním roce.
Návštěvník si může po cestě výstavou vyplnit zábavný soutěžní kvíz. Ten je součástí tištěného průvodního slova k výstavě a věnuje se myslivecké mluvě či přímo některým exponátům výstavy. Vylosovaní výherci mohou získat například rodinnou vstupenku do všech poboček NZM na příští rok.

Diskuzní fórum

 
Nové vlákno
Příspěvky mohou přidávat pouze předplatitelé a členové ČMMJ.
Pro přidání příspěvku se musíte zaregistrovat nebo přihlásit.
 
   
 
 Security code (opište prosím čísla z obrázku)

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...