Aktuality

Největší petice v největší roušce zabrala:

Bohumil Straka | Diskuzní fórum
Největší petice v největší roušce zabrala:
Vláda schválila ústavní právo na zbraň
a ČR zablokovala hlasování EU o zákazu olověného střeliva!
 
Pokračuje vítězná krasojízda myslivců, střelců i ostatních občanů. Po předchozím úspěšném lednovém schválení důvodnosti naší-vaší stotisícové metrákové petice a červnovém schválení Senátem, Vláda po bouřlivé diskusi 13.7.2020 podpořila návrh Senátu na ústavní právo bránit se zbraní!
A to navzdory tomu, že nám úředníci jednotlivých ministerstev nepřáli a posílali neutrální či negativní stanoviska. Jak jsme to tedy dokázali?

Jak říká staré přísloví: šikovnost nejsou žádné čáry. Nic nespadlo z nebe do klína, ale byla to kombinace naší průběžné letité tvrdé práce, osvěty, a správné akce ve správný čas.
Dne 8.7., tedy pět dní před zasedáním vlády, jsme uspořádali popularizační mediální akci, předání petice přímo ve Sněmovně před zraky premiéra Babiše a předsedy sněmovny Vondráčka peticí jsme spojili s ustavením nového českého rekordu.
Je to výsledek Ligy Libe, našich fanoušků a spolupráce s ČMMJ, výsledek našeho velmi dlouhodobého úsilí, nesčetných odborných argumentů a apelace na zdravý rozum. Vymysleli jsme symboliku a přinesli metrák podpisových archů v největší roušce v České republice.
Navíc petice obsahovala prozíravě i důrazný protest proti zákazu olova. A i zde jsme zabodovali. Česká republika zablokovala hlasování Evropské komise o zákazu olověného střeliva!
 
P7080063-1.jpg

Předseda vlády Andrej Babiš, předseda Sněmovny a předsedkyně sněmovního petičního výboru Helena Válková osobně přijali ve středu 8. července 2020 zástupce 110 000 signatářů petice Za zachování práv bezúhonných českých občanů v oblasti legálních zbraní.
Jak známo, Petice obsahuje nejen požadavek na zakotvení ústavního práva na zbraň, ale je namířena také proti zbraňové směrnici EU a proti aktuálním snahám Evropské komise o zákaz olověného střeliva. Úplné znění zde: https://ligalibe.cz/ke-stazeni/nova-petice
 
Maxirouška proti legislativní nákaze zavlečené z Evropské komise,
aneb jak se dělá správná propagace
 
Pro média je vždy nutné vymyslet nějakou symboliku, aby téma zaujalo. V roce 2017 jsme na demonstraci přišli ve žlutých vestách jako mistři stávek a revolucí – Francouzi, kázali jsme pod sv. Václavem z dřevěné kazatelny a pohřebním průvodem s rakví jsme šli do Jungmannky k sídlu Evropské komise.
Když přijel do Prahy bývalý předseda Evropské komise Juncker, tak jsme jej jako myslivci vítali s košťaty přes rameno místo pušek a střelečtí mistři s banány za pasem místo pistolí.
Tentokrát jsme chtěli vyjádřit praktický i symbolický význam Senátem navrhovaného zakotvení ústavního práva bránit život i se zbraní tak, že jsme 100 kilogramů podpisových archů přinesli v rekordní obří ochranné dvoumetrové roušce, jako symboly doby. S nadsázkou říkáme, že je to rouška proti zvláštní legislativní pandemii zavlečené z Evropské komise.
Nutno zdůraznit, že naši petici podepisovali nejen myslivci a legální držitelé zbraní, ale i maminky s kočárky a houfy obyčejných lidí, kteří zakotvení ústavního práva bránit se i se zbraní vnímají jako podstatný příspěvek k zachování vnitřní i vnější bezpečnosti nás všech a jakousi praktickou i symbolickou pojistku pro zachování rozumné zbraňové legislativy u nás.
Cílem je zachovat konzervovat nikoliv rozvolňovat. Patříme již mnoho let mezi deset nejbezpečnějších a nejmírumilovnějších zemí, tak si chceme přece pojistit naši kvalitní legislativu před kontraproduktivními přehnanými regulacemi Evropské komise.

P7080090-1.jpg
 
Předseda Vondráček: ČR má, co se držení zbraní týče, jednu z nejlepších legislativ v Evropě
 
Předseda PS Radek Vondráček nám k petici a k navrhované ústavní změně řekl: “Věřím, že diskuze v Poslanecké sněmovně nad senátním návrhem proběhne věcně. Já naprosto chápu motivy autorů petice, i když jsem se vždy bránil jakýmkoli zásahům do Ústavy ČR, které nejsou naprosto nezbytné. Česká republika má, co se držení zbraní týče, jednu z nejlepších legislativ v Evropě. A místo toho, aby se Evropská unie od nás učila, uděluje nám, řekl bych, knížecí rady. Neodbytná snaha Evropské komise plošně zakázat olověné střelivo je pro mě skutečně zarážející a my zákonodárci v České republice bychom měli říct jednoznačné NE.“
 
Co Babiš slíbil (že na vládě podpoří), to dodržel
 
Politikům lidé často vytýkají, že nedrží slovo. V tomto našem konkrétním případě si ale rozhodně stěžovat nemůžeme. Premiér tváří v tvář největší petici minimálně tohoto volebního období slíbil, že takovou iniciativu by měla Vláda podpořit.
Aby ne, premiér sám totiž patří již dva roky mezi signatáře naší Petice. Naše petice ve světě snad nemá obdoby, podepsali ji již dříve mimo premiéra i přítomný předseda Sněmovny Vondráček, ale také další nejvyšší ústavní činitelé, prezident Miloš Zeman s chotí, zesnulý předseda Senátu Kubera i současný předseda Senátu Miloš Vystrčil, a řada dalších poslanců, senátorů a známých osobností.
Každopádně za pět dnů po zasedání vlády již všechna média shodně referovala, že vláda schválila „po bouřlivé diskuzi“ ústavní právo bránit se i se zbraní, takže není pochyb, že premiér dodržel, co nám při setkání řekl.
 
Nůž, za který by nás v Anglii zavřeli, aneb „Zlo zvítězí, když slušní lidé neudělají nic“
 
Na závěr předávání petice jsme symbolicky darovali premiérovi záchranářský nůž s logem Liga Libe. Andrej Babiš nůž vytáhnul z krabičky, otevřel a přečetl citát na noži, který ho velmi zaujal: Zlo zvítězí, když slušní lidé neudělají nic.
Nutno podotknout, že kdybychom takový deseticentimetrový nůž měli u sebe někde v Anglii na ulici, tak by nás obvinili z trestného činu a zavřeli, natož, kdybychom přinesli takový nůž do britského parlamentu. Británie je bohužel jeden z těch mnoha odstrašujících příkladů zemí, kde nože mohou nosit jenom zlí útočníci a teroristé, ale dobří slušní lidé nikoliv. A takto přece nechceme dopadnout!
Proto je taky tento návrh na ústavní právo formulován obecně jako „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní“, takže se to netýká jen palných zbraní. Ústavní právo na obranu se bude vztahovat i na použití nože nebo pepřového spreje, což je téměř všude od nás na západ zakázáno nebo omezeno, takže přesně v duchu uvedeného citátu.
 
Prý myslivecká junta vyhlásila puč, aneb nejlepším oceněním našeho úsilí je vřískot našich odpůrců...
 
Ihned, co vláda oznámila podporu ústavnímu právu na zbraň na tiskové konferenci vlády, se vyrojily jako houfy komárů komentáře nejrůznějších rádoby „liberálů“ a „sluníčkářů“, kteří na nás začali plivat jedovaté sliny.
A stalo se neuvěřitelné! Poprvé lze souhlasit i s hlavním ideologem pseudopacifistů Jindřichem Šídlem ze Seznamu.cz, který na svém facebookovém profilu (zřejmě ironicky) napsal: „Jo, ústavní zákon o držení zbraně je přesně to, co tahle země nutně potřebuje.“ Šídlová: „Kdo s tím přišel?“ Šídlo: „Podle mě myslivci“.
Pro většinu z vás, kteří „Pondělky“ na serveru Seznam zprávy nesledují, tak Jindřich Šídlo je redaktor, který kdysi komentoval naši Petici slovy, že „myslivecká junta vyhlásila puč“, a dále iniciátora petice Pavla Černého označil za „velitele z hvězdy smrti“ a mě za „myslivce s doplňky z Landsmannschaftu“. Uznáváme, že i tehdy nás jeho nenávistný sluníčkářský žargon dost pobavil.
 
P7080056-1.jpg

Jak jste se mohli fotit s Babišem? Prostě tančí se s tím, kdo je v sále...
 
Zaznamenali jsme pár výtek, že prý jak jsme se vůbec mohli fotit s Babišem? A proč by ne, my zastupujeme 110 tisíc petentů a předáváme petici tomu, kdo je ve funkci, zrovna tak, jako když nějakou místní petici předávají občané v obci starostovi bez ohledu na politickou příslušnost.
Až občané demokraticky zvolí někoho jiného, tak budeme předávat jemu. Pokud chceme něco dělat a pohnout se z místa, tak my jako petenti si nemůžeme vybírat, kdo se nám osobně líbí více či méně. To bychom taky mohli čekat deset, dvacet let nebo do konce života, až bude vše omezené a zakázané.
Navíc, aritmetika je neúprosná, pokud má ANO 2/5 mandátů, tak se těžko nějaká ústavní 3/5 většina ke schválení návrhu vytvoří bez ANO. Samozřejmě ke schválení ústavní většinou je třeba i podpora jiných významných stran ve sněmovně, spoléháme i na podporu ODS, která byla již v senátu v jejich klubu úžasně jednomyslná, a věříme, že i velká část poslanců ČSSD, SPD a KSČM tuto skvělou věc podpoří a najde se snad i několik poslanců od Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN či nezařazených, kterým není bezpečnost občanů lhostejná.
 
Další vřískot nastal, když ČR zablokovala hlasování EU o zákazu olověného střeliva
 
V tomto případě se nejdřív ozval Ariel Brunner, „politický šéf“ radikálních lobbistů z globální ekoneziskovky Birdlife, který štkal, že prý „lovecký a zbrojařský průmysl používá všemožné špinavé triky“. To teda sedí od lobbistů, kteří sami mají velmi špinavé ruce a u kterých se provalilo, že protiprávně psali texty regulací a úkolovali „nezávislou“ Evropskou komisi. Přesně podle přísloví Zloděj křičí, chyťte zloděje!
A ke svému nadřízenému začal přivrkávat i Zdeněk Vermouzek z české pobočky Birdlife - ČSO, a ihned přispěchal s emocionálně zabarvenou tiskovou zprávou se lživými čísly nastřílenými od pasu. V EU prý milion ptáků ročně uhyne na otravu olovem. To jsme byli ornitologům dobří, když jsme dělali uspořádali a propagovali společnou Petici Vraťme život do krajiny, i když jsme si tím zadělali na problémy se zemědělci a Ministerstvem zemědělství.
Jakmile se ale petice koncem loňského roku odevzdala, tak ČSO - Birdlife už myslivce nepotřebuje a nevynechá příležitost, aby útočila proti nám, nejen v oblasti zákazu olova, ale také proti novele zákona o myslivosti, kde chtějí spolu s ostatními radikálními neziskovkami s Českým svazem ochránců přírody, Hnutím Duha a jinými do novely propašovat snížení výměry honiteb 250 ha a jiné pro myslivost likvidační záměry.
O tom, jak se provalil skandál v Evropské komisi týkající se nepřípustného špinavého lobbismu Birdlife - bohaté ekoneziskovky s půlmiliardovým rozpočtem a stovkami zaměstnanců - jste se mohli dočíst v aktualitách na webu ČMMJ www.cmmj.cz/unijni-olovena-blamaz nebo v červnovém vydání Myslivosti.
 
Odložení zákazu olova není definitivním vítězstvím, ale každopádně ostuda pro EK
 
Málo se to zdůrazňuje, ale naše 110tisícová petice prozíravě obsahovala, kromě požadavku na ústavní právo na zbraň, právě i protest proti zákazu olova, citujeme: „Protestujeme proti zákazu používání osvědčeného a zatím nenahraditelného olova ve střelách palných zbraní“.
Kromě toho jsme pod vedením Ligy Libe iniciovali dosud největší mezinárodní protestní nótu 20 organizací včetně ČMMJ z několika zemí reprezentující 1,8 milionu členů z řad myslivců, střelců, rybářů a farmářů.
Samozřejmě stornování hlasování není definitivní záchranou olověného střeliva, ale každopádně je to velká ostuda pro úředníky EK, kteří se kontraproduktivního zákazu olověného střeliva a rybářských zátěží asi jen tak nevzdají, ale budou muset připravit již čtvrtou(!) verzi tohoto jejich právnického i faktického paskvilu. Hlasovat bude příslušný výbor REACH zřejmě v září.

P7080025-1.jpg
 
Kterak jsme zapsali maxiroušku jako oficiální český rekord
 
Dosud největší rouška v Česku, obyčejné prostěradlo s provázky na lokomotivě, měla rozměr 2x1 metr. My máme ale větší, o kvalitě nemluvě. Je to rouška, jakou svět zatím neviděl - obsahovala speciální metrákovou ochrannou papírovou vrstvu našich 110 000 petičních podpisů.
A proč maxi rouška? Také jste si jistě všimli pandemie výmyslů, omezení a zákazů, které čím dál více plodí úředníci Evropské komise. My věříme, že ten metrák podpisů v obří mnohavrstevné ochranné roušce přispěje k ochraně našich občanských práv a svobod před pandemií europarlamentních regulací.

Maxirouška udělala mnoho muziky a ještě jsme nechali vydělat chráněné dílně
 
S rouškou jsme udělali příslovečný „dvojitý zásah“. Maxirouška nám jednak udělala velkou službu ve sněmovně a zaujala média, a jednak jsme nechali vydělat na výrobě potřebným v chráněné dílně. Zajistit výrobu takové speciální roušky nebylo totiž vůbec jednoduché, tím spíše, že na nápad jsme přišli jen týden před akcí a byli jsme pod časovým tlakem.
Mysleli jsme si, že šicí firmy si budou vážit nějaké zakázky v době ekonomického útlumu kvůli koronavirové nákaze, ale mýlili jsme se. Firmy nás arogantně odmítaly, vymlouvaly se, nechtělo se jim dělat. Nakonec veledílo v úžasné kvalitě pro nás zhotovila chráněná dílna JM družstvo Wybranetz až ze Šilheřovic, kde byli velmi příjemní, šikovní a ochotní a odvedli profesionální práci. Není bez zajímavosti, že syn šéfové dílny Ing. Jany Satalové je myslivec. Takže posíláme do Šilheřovic a Markvartovic ještě jednou velké díky, a bylo nám opravdovou ctí i potěšením podpořit dobrou věc - chráněnou dílnu naší maxizakázkou.
 
Zatím je vše na dobré cestě
 
Sněmovna se bude úspěšným senátním návrhem zabývat na podzim. Díky velké energii a úsilí všech, kteří se na tom podílejí, máme velmi dobře našlápnuto a pomůže tomu i projednání naší odevzdané Petice ve sněmovně začátkem září.
Pokud vše půjde dobře, ústavního práva na zbraň palnou i chladnou a práva na obranu se dočkáme koncem roku. A dá-li svatý Hubert, tak i kontraproduktivní a nesmyslný zákaz olověného střeliva a rybářských olůvek budeme blokovat nebo zmírníme.
Ještě jednou díky všem, i váš jeden podpis pod Peticí měl velký význam a smysl!
 

Skvělý tříminutový videosestřih z rouškové akce, který je k zhlédnutí zde: www.facebook.com/watch/LIGA.LIBE

Aktuální stav projednávání zakotvení práva na zbraň je zde: www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&t=895
 
Dr. Ing. Bohumil STRAKA
člen ČMMJ a Liga LIBE
 
 
Proslov zástupců petentů ve sněmovně 
 
Projev za 110 000 našich petentů přednesl myslivec, střelec, špičkový znalec zbraní a viceprezident LIGA LIBE Jaroslav Pekařík z Brna:
 
Vážený pane premiére Babiši, vážený pane předsedo poslanecké sněmovny Vondráčku, vážená paní doktorko Válková - paní předsedkyně petičního výboru poslanecké sněmovny,
dovolte mi Vás všechny pozdravit za naše petenty a za náš lidskoprávní spolek LIGA LIBE a poděkovat vám za to, že jste si osobně přišli převzít jednu z největších petic občanů v historii poslanecké sněmovny, jelikož dnes vám předáváme více než 110 000 papírových reálných podpisů občanů. Tento metrický cent podpisových archů jsme Vám symbolicky přinesli do vašich rukou v obří roušce, o které s nadsázkou říkáme, že je to ochranná rouška proti nebezpečné nákaze pře-regulacemi od Evropské komise. My věříme, že tato ochranná rouška se stodesetitisícovou ochrannou vrstvou přispěje k ochraně našich občanských práv a svobod, před pandemií nadměrných regulací. Jen pro zajímavost, před chvílí na Malostranském náměstí komisař agentury vedoucí českou knihu rekordů, oficiálně vše přeměřil, a potvrdil, že se jedná o nový rekord – o největší roušku v České republice.
 
1. Vážený pane premiére Babiši, tohle je prosím v pořadí druhá naše petice s obdobnými požadavky občanů. Tu naši první petici podepsalo 130 tisíc občanů, a v této nové druhé petici jasně projevilo svou vůli již více než 110 tisíc českých a moravských voličů. Jedním z hlavních cílů obou těchto petic je zachování naší osvědčené zbraňové legislativy, a to zavedením tzv. ústavní pojistky současného stavu. Chceme tím podpořit praktický i symbolický význam aktuálně senátem navrhovaného ústavního práva, v listině základních práv a svobod, jehož návrh zní takto: „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní“. Jako předsedu vlády České republiky Vás k tomuto návrhu Senátu žádáme a prosíme o kladné stanovisko vlády. Apelujeme na Vás za velkou komunitu lidí v reálném počtu přes půl milionu vlastníků a uživatelů střelných zbraních, která je na rozdíl od jiných komunit názorově stmelená, organizovaná v zájmových spolcích, a hlavně, není laxní k otázkám vlastní bezpečnosti a uvědomuje si riziko ohrožení svých práv. A také pevně věříme, že tento senátní návrh opět bude mít obrovskou podporu také od největší parlamentní strany – od hnutí ANO. Ostatně již v r. 2017 (tehdy ona méně dokonalá verze zakotvující právo na zbraň prostřednictvím ústavního zákona o bezpečnosti) prošla ve 3. čtení jasnou ústavní většinou 139 hlasů za jednoznačné podpory poslanců ANO, a samozřejmě i za velké podpory ostatních parlamentních stran.
 
2. Je velmi důležité zde také říci a vyvrátit tím různé emotivní obavy z nadměrného ozbrojování: touto ústavní změnou nedojde k žádnému rozvolňování zbrojní legislativy a jde skutečně jen a pouze o zakonzervování současného osvědčeného stavu, díky kterému jsme prokazatelně jednou z nejbezpečnějších zemí světa, a na špici světových žebříčků bezpečnosti a mírumilovnosti. Dále je nutné říci, že zmíněné právo bránit se i se zbraní se netýká pouze držitelů zbrojních průkazů a střelných zbraní. Ve skutečnosti se velkou měrou týká běžných sebeobranných prostředků, jakými jsou např. pepřové spreje, které používají právě ti nejobyčejnější občané, a ti fyzicky nejslabší a nejohroženější lidé v naší společnosti, a to zejména mladé dívky, maminky s dětmi, senioři a občané fyzicky hendikepovaní, což v součtu znamená miliony našich občanů. A nakonec, i když si to málokdo uvědomuje, právo bránit se i se zbraní se vztahuje také na předměty běžné denní potřeby, jakými jsou např. kapesní nářaďové či záchranářské nože, které jsme mnozí z nás zvyklí mít stále u sebe.
Nyní se třeba zeptáte, před kým nebo před čím se tedy vlastně má vytvořit ona ústavní pojistka? Je to pojistka před různými populistickými, neodbornými a emocemi vyvolanými návrhy zákonů, které by omezovaly nebo zakazovaly legální vlastnictví zbraní a sebeobranných prostředků. Na základě negativních zkušeností od našich západních sousedů můžeme totiž fakticky doložit, že všude tam, kde taková omezení zavedli, došlo k výraznému a trvalému růstu zločinnosti a tím k drastickému zhoršení kvality života všech slušných občanů, neb zbraně a nože, tam zůstaly pouze v rukách zločinců.
 
3. Posledním a do budoucna mimořádně důležitým požadavkem naší petice je, aby Česká republika spolu s dalšími členskými státy EU, odmítla navrhované zákazy používání olova ve střelách a v rybářských závažích, o kterých aktuálně v těchto dnech EK nechala korespondenčně hlasovat. Tento zákaz je svým cílem zcela nesmyslný, není pro něj žádný seriózní důvod a je tedy naprosto zbytečný. Proto minulý rok naše LIGA LIBE odevzdala české ústavní trojici protestní nótu proti zákazu olova, reálně za více než jeden a půl milionu občanů-a k tomuto počtu navíc musíme připočítat i jejich názorově se shodující rodiny, jejichž zájmy, koníčky a práva jsou tímto zákazem vážně ohroženy.
 
Babis-s-nozem-1.jpg4. Předáním tohoto typu petice obsahující více než 110 000 podpisů navíc dochází ke světově unikátní situaci, neboť tuto petici odevzdáváme spolu s podpisy těch nejvyšších představitelů státu. Nesmírně nás tedy těší, že jste naši petici za ústavní právo na zbraň podepsal již před rokem i Vy, vážený pane premiére, i Vy vážený pane předsedo Vondráčku, ale samozřejmě nás pod naší peticí těší i podpisy pana prezidenta Zemana a obou předsedů senátu-od zesnulého předsedy pana Kubery i od současného předsedy senátu pana Vystrčila. Vám všem za opravdu nemalou část našeho národa moc a moc děkujeme a věříme, že onu požadovanou ústavní pojistku prosím podpoříte. Dovolte nám na závěr, vážený pane premiére, předat Vám symbolicky tento záchranářský a obranný nůž LIGA LIBE, jako připomenutí toho, že tak samozřejmou věc denní potřeby u nás v České republice, na rozdíl od mnoha sousedících zemí, můžete stále legálně vlastnit a nosit, a tím můžete mít u sebe podobnou bezpečnostní pojistku, jak je ta ústavní, o kterou Vás nyní za naše petenty žádáme.                                                                                      
 
 
 
 

Diskuzní fórum

 
Nové vlákno
Příspěvky mohou přidávat pouze předplatitelé a členové ČMMJ.
Pro přidání příspěvku se musíte zaregistrovat nebo přihlásit.
 
   
 
 Security code (opište prosím čísla z obrázku)

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...