Již skoro čtyřicet let jezdím a dokumentuji myslivecké památky České republiky, navštívil jsem nespočet míst, kde je křížek, Boží muka, pomníček, pomník, socha, výjev, kaplička či kaple se zasvěcením jednomu z našich mysliveckých patronů, případně jiné drobnější památky mající vztah k historii myslivosti (např. místa významných mysliveckých událostí, vzpomínková místa na myslivce a myslivecké osobnosti, historické psí hřbitovy, …).
Nabízí se nyní možnost využít nabízenou dotaci pro místní myslivecké spolky třeba i ve spolupráci s místní samosprávou a dalšími místními aktivitami k opravě či obnově památky se vztahem k myslivosti.
Mnohokrát jsem si při návštěvách těchto míst potvrdil, jak i drobná památka zasazená v krajině nejenže krajinu nádherně dotváří, ale je to vlastně i jakýsi myslivecký zápis do historie, místo, kde si jednou naši následovníci uvědomí, že jsme tu kdysi působili, starali se o přírodu a zanechali jim poselství v podobě drobné venkovské památky. I to je forma předání kulturního dědictví dalším generacím.
Vždyť myslivost byla zapsána jako nehmotné kulturní dědictví České republiky a nedílnou součástí kulturnosti našich myslivců je kromě jiného také úcta k našim mysliveckým patronům.
Ministerstvo zemědělství poskytne 50 milionů korun na venkovské kapličky a boží muka v rámci dotačního programu na opravu a údržbu drobných kulturních památek. Cílem dotačního programu je přispět k zachování charakteristického rázu venkova, a tím zvýšit turistickou atraktivnost a oživení venkovských oblastí.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) podepsal Zásady k dotačnímu titulu Údržba a obnova kulturních a venkovských prvků II.
„Dotační program na údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků existuje už od roku 2016 a každoročně je o něj velký zájem. Zůstaneme u osvědčeného způsobu příjmu žádostí z loňska. Není už důležitý čas podání žádostí, ale bodové hodnocení a výše požadované dotace. Kapličky, boží muka nebo křížové cesty do venkovské krajiny patří a jsem rád, že i díky pomoci z Ministerstva zemědělství venkovský ráz může být zachováván,“ řekl ministr zemědělství.
Registrace žádostí bude probíhat od 3. do 17. února 2025.
Alokace 50 milionů korun je určená na údržbu, obnovu nebo opravu drobných venkovských staveb, které neslouží k osobnímu užívání nebo podnikání a stojí v obcích do 2000 obyvatel, případně v místní části obce do 500 obyvatel, pokud má obec od 2001 do 5000 obyvatel.
Jedná se o objekty, jako jsou kapličky, zvoničky, křížové cesty, boží muka, smírčí a jiné kříže, exteriérové sochy a sousoší nebo hřbitovy a hřbitovní zdi.
U obcí s počtem obyvatel do 2000 může být výše dotace maximálně 70 % skutečně vynaložených výdajů projektu. U obcí s počtem obyvatel od 2001 do 5000 může být výše dotace do 60 % skutečně vynaložených výdajů.
V obou případech to může být nejméně 15 tisíc a nejvíce 300 tisíc korun. Žadateli mohou být obce, spolky, nadace, nadační fondy, zájmová sdružení, obecně prospěšné společnosti, vlastníci a uživatelé staveb nebo pozemků.
Od 3. do 17. února 2025 bude probíhat registrace žádostí v rámci výzvy Údržba a obnova stávajících kulturních prvků venkovské krajiny I, a to prostřednictvím Jednotného dotačního portálu.
Podrobné podmínky k dotačnímu programu najdete zde.
A tak se ptám, dokážeme jako myslivci dotaci využít?
Dokážeme vytipovat místa a lokality?
Pomohou třeba i okresní myslivecké spolky?
Umíme i v dnešní době myslivosti nepřející ukázat společnosti, že myslivost má historické kulturní kořeny a souvislosti?
Budeme v redakci velmi rádi, pokud nám napíšete a zdokumentujete vaše aktivity, rádi budeme na stránkách časopisu referovat právě o vašich, třeba jen drobných aktivitách s podporou výše zmíněné dotace.