Charakteristika měsíce září
Výkladů původu názvu měsíce září je několik, název odvozený od období říje královské zvěře, zvěře jelení. Jeleni při říji troubí, rují, zarújí. Podle říje jelení zvěře je odvozený i následující měsíc říjen. Původně měsíc devátý a září, řazené za říjnem jako měsíc desátý. Zářím končí období léta a začíná podzim. Koncem měsíce dojde k podzimní rovnodennosti. Zkracováním dne dojde ke zmenšováním délky a intenzity slunečních paprsků, světla, to se projeví na kvalitě vegetace, která postupně usychá a ztrácí výživnou hodnotu.
Příroda a všichni její obyvatelé se musí připravit na překonání zimního období, kdy mají omezený výběr potravy. Některé druhy, především spárkatá zvěř, si musí pastvou vytvořit tukové zásoby, někdo si chystá spíže plné semen a plodů, některé druhy se ukládají k zimnímu spánku, tažné druhy ptáků odlétají do klimaticky vhodnějších lokalit. Odlétá čáp černý, včelojed lesní, bukač velký, linduška lesní, jiřička obecná, vlašťovka obecná, kukačka obecná. Probíhá jelení říje.
Myslivecká péče o zvěř
Abychom zvěři usnadnili tvorbu a ukládání tukových zásob pro snažší překonání zimního období, začíná nám období přikrmování zvěře. Spárkaté zvěři předkládáme energeticky bohaté jadrné krmivo, oves, ječmen. Předkládáme do korýtek, ideální je používání krmných automatů. Dužnaté krmivo, mrkev, řepu, ovoce, předkládáme vždy v menších dávkách, aby nedošlo ke vzniku hnilob a plísní. Raději posouváme místa předkládání.
Pokud dojde zemědělským hospodařením po sklizni k následné orbě, náhlé změně prostředí, může se zvěř dostat do stavu nouze. Proto se období po žních může nazývat měsíc hladu. Platí pořekadlo starých a zkušených myslivců, „poslední zrno z pole, první zrno do zásypu“. Měli bychom mít zakláskované bažantí zásypy. Zásypy je vhodné doplnit posklizňovými zbytky, žňovým odpadem, drolky, plevami, zrním. Bažantům můžeme předkládat i dužnaté krmivo (jablka, řepa, atd.). Pro bažanty nesmí v okolí zásypu chybět zdroj vody a nezbytný písek s drobnými kamínky. Právě ve změněné krajině po ukončení žní je velmi důležité bažanta zaměstnat a zamezit tak nežádoucímu roztoulání před podzimními hony. Zajícům zpestříme potravu předkládáním dužnatého krmiva, které musíme rozmístit do lokalit s jejich výskytem. Někteří uživatelé pužívají i zásypy na kachny pro udržení kachen na určených rybnících. Pro veškerou zvěř nezapomeneme na pravidelné doplňování slanisek.
Na přelomu srpna a září dozrávají jeřabiny, které obecně řadíme mezi nejkvalitnější letninu. Jeřabiny, vedle obsahu vlákniny, minerálů a vitaminů, obsahují třísloviny, které na konci zimního období mohou zeslabovat průjmy vzniklé přechodem zvěře na zelenou paši. Trháme vždy celý svazek jeřabin
i s větévkou a listy, které sušíme v přítmí nejlépe na sítech nebo v přepravních bednách. Prostor na sušení i pozdější uskladnění je nutné zabezpečit před znehodnocení kunami.
Připravíme si prostor pro sběr kaštanů a žaludů. Hlavně kaštany musí bát uskladněné venku na dešti, aby došlo k vylouhování, vyplavení pro zvěř nevhodného a škodlivého alkaloidu saponinu, obsaženého v kůře kaštanu. Vhodná je ohrádka, skladovací vrstva do 25 cm, jako podklad propustná textilie. Můžeme využít začátek školního roku, domluvit se školami možnost sběru. Odměnou může být prezentace myslivosti.
Odstřel zvěře v září
Do začátku jelení říje se snažíme nelovit zvěř na tradičních říjištích. Do začátku říje bychom měli mít odlovené průběrné jeleny, kteří by se říje neměli zúčastnit nebo jí dokonce rušit. Trofejové jeleny se snažíme lovit při kulminaci paroží. Nedozrálé jeleny, chovatelsky nejcennější, v chovu ponecháváme,
a to ve všech honitbách, kde se vyskytují. Odstřel holé jelení zvěře je vhodné načasovat do období po říji. S lovem srnčí zvěře holé začínáme hned od počátku září a nečekáme na vánoční období. V září není srnčí zvěř ještě v tlupách, můžeme jí obeznat, přečíst, posoudit a ulovit za dobrých světelných podmínek. Při odstřelu holé zvěře spárkaté obecně, máme na zřeteli základní pravidlo, že mládě je znakem kvality matky. Laktace mláďat může probíhat až do listopadu. U srnčí zvěře odstřelem slabšího srnčete podpoříme vývoj zbylého srnčete. Zásadně první lovíme mládě, teprve potom matku. Obrácený postup je nemyslivecký. Vedoucí, nejzkušenější kusy se snažíme šetřit a ponecháme je v honitbě. Pokračujeme v lovu černé zvěře. Pokud máme v honitbách již odrostlá, odstavená selata, přikročme k lovu bachyní.
Počátkem září začínají hony na divoké kachny. Dokonalá organizace, připravená výlož, výřad, troubení, myslivecká mluva, je dobrou vizitkou uživatele honitby. Pokud jsme ještě neučinili, nezapomeňme na včasnou pozvánku s uvedením hodiny srazu. Mnozí myslivci budou mít v ruce brokové zbraně po delší době, proto je na místě důslednější poučení
o bezpečnosti zacházení se zbraní, bezpečné střelbě na mysliveckou vzdálenost, dopředu si zajistíme zákonný počet loveckých psů s odpovídající kvalifikací. Majitelé vycvičených loveckých dravců mohou vedle vran a strak již od září lovit zajíce a bažanty.
Myslivecký hospodář vede evidenci ulovené zvěře, evidenci vydaných a spotřebovaných plomb, lístků o původu zvěře, evidenci vydaných povolenek (na společném lovu seznam lovců), do pátého dne v měsíci podává pravidelné Měsíční hlášení o plnění Plánu lovu.
Autor: Ing. Václav VOMÁČKA