ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Kalendárium

Prosinec v honitbě

Prosinec v honitbě
Charakteristika měsíce prosince
S prosincem vstupujeme do posledního měsíce kalendářního roku 2024. Dny se postupně zkracují, od posledního říjnového víkendu jsme se vrátili k původnímu středoevropskému času, a tak máme dost prostoru na hodnocení a bilancování, co se nám během celého roku povedlo, co nevydařilo, buď osamoceně, třeba v tichu lesních samot nebo kruhu zelených kamarádů nebo v kruhu rodinném.
Podobnou myšlenku můžeme hledat i ve vysvětlení původu názvu prosinec. Pochází od slova „prositi“, které se váže k tradici Štědrého dne. Prosincové dny jsou krátké, s větším slunečním svitem v poledních hodinách. V prosinci zvěř přechází na zimní klidový režim a je složitější jí pravidelně zastihnout. Pokud ještě musíme plnit Plán lovu, jsou polední hodiny pro individuální lov nejvhodnější.
V přírodě začíná chrutí divokých prasat, shazují mladí srnci, neoplodněné srny mohou vstoupit do náhradní říje, probíhá kamzičí říje. Ke konci hlavní lovecké sezóny se pořádají myslivecké plesy a zábavy, srazy sokolníků, předvánoční koncerty trubačů, vrcholí společné lovecké akce zakončené Poslední lečí.     
Myslivecká péče o zvěř
v prosinci
Při prosincovém zakládání zvěři dodržujeme především zásadu pravidelnosti. Prázdné krmítko je pro nás vždy signálem, že zvěř sebrala předložené krmivo a my musíme zvýšit frekvenci návštěv
u krmelců a tím zvýšit intenzitu zakládání.  V průběhu listopadu a prosince dochází
u zvěře k přestavbě trávicího traktu
a přizpůsobení metabolismu na zimní období.
Zvěř postupně přechází na suchý typ potravy, který jí nabízí matka příroda. Okusuje pupeny, větvičky, jehličí, kůru, vyhledává plody a semena.
Při přikrmování  snižujeme dávky energeticky bohatých jadrných krmiv a nahrazujeme je kvalitním luční senem, letninou, kaštany, žaludy. Nezapomínáme, že přechod zvěře na zimní režim není odvislý od výše sněhové nabídky, ale je daný dlouhověkým vývojem zvěře na Zemi
a jejím přizpůsobením k zimním klimatickým podmínkám, nabídce potravy atd. Snažíme se vyvarovat stále zažitých předsudků
a zvěři nepředkládáme nadměrné množství jadrného krmiva, které zvěř již není schopna zpracovat pro nedostatek potřebného množství nálevníků potřebných k trávení potravy v trávicím traktu. Výsledné překyselení trávníku, zánět sliznice, zažívací potíže, zvěři neprospívají a vedou i k úhynu.
Dužnaté krmivo předkládáme pouze v malém množství, které zvěř okamžitě přijme, abychom se vyhnuli nebezpečí hnilob a plísní. Nezapomínáme, že při větších mrazech, kdy je dužnaté krmivo již zmrzlé, se zvěři nepředkládá.
Předkládání pečiva je pro zvěř nejen nevhodné, ale dokonce je zakázané mimořádným veterinárním opatřením. 
Lov zvěře v prosinci
Při lovech osamělých se stále věnujeme lovu spárkaté zvěře, trofejové a hlavně zvěře holé. Při lovu černé zvěře je stále vhodná doba pro lov bachyní, který musíme upřednostňovat.
Můžeme se věnovat lovu kožešinové zvěře, probíhá doba lovu lišek, kun.
Prosinec je obdobím společných honů na drobnou i spárkatou zvěř. Při organizaci všech akcí dbáme na dodržování mysliveckých zvyků a tradic. Snažíme se, aby společné akce byly vždy promyšlené
a dobře připravené.
Při zahájení upozorníme účastníky, že se klimatické podmínky zhoršují, hrozí odraz střel od tvrdého zmrzlého podloží, proto vždy upozorňujeme na zvýšenou opatrnost při zacházení se zbraní a střelbě. Při plánování naháněk máme na paměti, že u samic spárkaté zvěře se již vyvíjí plody a opakované vyrušování v zimním období zvěři nikdy nesvědčí.
Myslivecký hospodář průběžně vede evidenci plomb a lístků o původu zvěře, evidenci vydaných povolenek (po společném lovu seznam střelců), evidenci ulovené zvěře. Podává státní správě myslivosti měsíční hlášení o průběhu lovu a o plnění plánu lovu.  
Přátelé myslivci, přeji Vám a Vašim rodinám příjemné prožití vánočních svátků
a mnoho štěstí, zdraví v roce 2025.
Myslivosti Zdar!
Autor: Ing. Václav VOMÁČKA
Zpracování dat...