Československý vlčák se řadí do skupiny ovčáckých a honáckých psů do sekce pracovních plemen.
Vznikl křížením karpatského vlka a plemene německý ovčák. První kříženci se narodili v r. 1958 v chovatelské stanici Pohraniční stráže tehdejší ČSSR. Zásadní podíl na tomto pokusu měl Ing. Karel Hartl, který se později zasadil o vznik a uznání nového plemene. Na Slovensku měl obdobné zásluhy František Rosík.
Po vlku toto plemeno dostalo do vínku velkou vytrvalost, poměrně odolnou konstituci, ale i jisté povahové znaky, jako nedůvěřivost vůči neznámým věcem či lidem a silný lovecký pud.
Pro spokojené soužití s československým vlčákem je zapotřebí věnovat mu spoustu času na správnou socializaci a důslednou výchovu. Jedině tak se československý vlčák může stát příjemným a osobitým společníkem pro nejrůznější aktivity. Jeho silné smečkové cítění jej předurčuje jako psa jednoho pána a velmi špatně proto snáší dlouhé odloučení od svého majitele nebo dokonce jeho změnu. Pořizovat by si jej tedy měli lidé opravdu na základě velmi zodpovědného rozhodnutí a uvážení, zda jsou psu schopni poskytnout vše potřebné.
Československé vlčáky můžete potkat nejen na výstavách, ale i při dalších kynologických aktivitách, jako jsou sportovní kynologie, mushing, agility nebo v poslední době stále oblíbenější dogtrekking.