Ráže na srnčí? Optika? Celopažba?
Dotaz č.: 1408
Otázka:
Chtěl bych se prosím zeptat na "univerzální ráži" - pro srnčí, černou, jelení" zvěř, i když je mi jasné, že univerzální neexistuje. Tzn. jakou doporučujete, když budete mít pouze jednu kulovou zbraň. Dále pak dotaz na provedení zbraně. Osobně se mi líbí celopažba, ale budu se řídit provozní praxí. Doporučíte ji? A poslední dotaz -jakou doporučujete optiku i s parametry v poměru cena/výkon používanou na čekanou i na natláčky. Děkuji
Tazatel:
Odpověď:
především bych rád zdůraznil, že neexistuje tzv. absolutně universální ráž, což sám zmiňujete. Při výběru ráže je velmi užitečné vzít v úvahu šíře sortimentu nabízeného střeliva od různých výrobců a s různými konstrukcemi střel. Jednoduše, čím více, tím lépe, k výběru klovu určité zvěře, případně pro různé lovecké podmínky. Nezanedbatelné jsou i balistické vlastnosti ráže, protože v dnešních loveckých podmínkách většinou lovíme na více než průměrné vzdálenosti. Pokud bych měl směřovat ke konkrétní odpovědi moje volba takové nejuniversálnější ráže byly by to následující: 7 x 64, 308 W nebo 7 mm Remington Magnum, z nichž poslední vyniká vysokým výkonem a skvělou balistikou při velmi přijatelném rázu.
Polopažba - její volba záleží na osobním vkusu. Je to estetická záležitost. Na jednu velmi důležitou skutečnost musím upozornit. Dřevo pažeb vlivem vlhkosti pracuje a to především u celopažbeného provedení. Stane se, že dříve nebo později, začne v některém místě dotýkat hlavně. Tím vznikne tzv. vnucený uzel v kmitání hlavně při výstřelu a střelba se stane velmi nepřesná. Proto je nutné pravidelně kontrolovat mezeru mezi hlavní a pažbou od nábojové komory až po ústí a musí tam lehce projít papír tloušťky pohlednice. V opačném případě je třeba žlábek v pažbě pro uložení hlavně rašplí nebo speciálním nástrojem prohloubit příp. rozšířit, aby se hlaveň nikde předpažbí nedotýkala. To je trochu komplikace u celopažbeného provedení.
Horší situace je s výběrem tzv. universálního puškohledu na posed i na naháňky. Pro střelbu na zvěř v pohybu je třeba mít puškohled s co největším zorným úhlem, který se dociluje především malým průměrem objektivu a rovněž s malým zvětšení. Pro střelbu na zvěř se vyrábí puškohledy s parametry např: 1 - 4 x 22, nebo 1,5 - 6 x 24 apod. Na posed na čekanou je zase potřeba puškohled s co největším průměrem objektivu z důvodu vyšší propustnosti světla za šera tzn. s průměrem objektivu většinou 56 mm. Takový průměr objektivu ovšem má zase malý zorný úhel a na zvěř v pohybu se podstatně hůře zaměřuje. Nejlépe je pořídit dva specializované puškohledy.
Co se týká značky puškohledu existuje skutečně velmi široká nabídka s nejrůznější úrovní kvality parametrů. Moje nejlepší zkušenost z hlediska cena/ výkon je s puškohledem Delta Optical Titanium 2,5 - 10 x 56.
Dr.Ing.Jiří Hanák