ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
vychází v 7:40 a zapadá v 16:46
vychází v 2:51 a zapadá v 11:43
 
Archiv právní poradny JUDr. Čechury

Výběr nájemce honitby

Dotaz č.: 1403

Otázka:

Honební společenstvo si při svém založení před 20 lety dalo do stanov podmínku znějící asi tak, že pronájem honitby na dalších deset může získat jen MS, splňuje-li podmínku § 32 zák. o myslivosti (32 odst. 3b). Velký rétor p. Řehák uvedl, že je to v rozporu se zákonem, diskriminační a soudně napadnutelné a chce to ze stanov odstranit.

Tazatel:

Odpověď:

Poukazuje-li se na rozpor se zákonem, obvykle se uvádí konkrétní §, který je nebo by byl porušen, nějaký rozpor s „duchem“ zákona se obvykle prokazuje nějakým souborným posouzením. V daném případě je HS (příp. i honební výbor, je-li na něj přenesena působnost v rozhodování o využití honitby), svými stanovami vázáno rozhodnout o pronájmu honitby ve prospěch MS (podmínka= 3 jeho členové musí být držiteli loveckého lístku), před žadateli ostatními. Při případném soudním přezkumu by soud musel přihlédnout k ustanovením o přednostním využití honitby (§ 32 odst. 2, 4 a 6 zákona), které zřetelně dává přednost

více osobám (členům) před osobou jedinou. Ve stanovách je jen nejasné, zda „dalších 10 let“ neplatí jen pro dobu následující  po skončení smlouvy dosavadní. Úmysl asi byl „na každých dalších 10 let“.

 

 

Vladimír Čechura

Zpracování dat...