ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

5 kroků k troubení na honu

| Diskuzní fórum
5 kroků k troubení na honu
Společně s novým projektem iTROUBENÍ přicházíme také s novým seriálem v časopisu Myslivost. 
Název napovídá, co je jeho cílem, tedy zvládnout troubení na honu. Chceme nabídnout základní informace zájemcům o výuku hry na lovecké rohy lesnice a borlice nejen slovem, ale i obrazem a zvukem.

Webstránky najdete ZDE

Víme, že není lehké dozvědět se srozumitelně fungující návod, jak se naučit troubit. Pokud trubačský adept nemá ve svém okolí lektora troubení, nebo alespoň zkušeného trubače s pedagogickým citem, většinou se nedostane dále, než k nadšenému zakoupení nástroje, ze kterého pak doma vydá v lepším případě jeden – dva tóny. Nadšení pro troubení časem vyprchá a nástroj zaujme svou konečnou pozici na skříni.
V dnešní složité době nebylo možné začít troubit na Letním kurzu trubačů v Chlumu u Třeboně a nebude ani na Zimním kurzu v Opavě. Nabízíme proto těchto pět základních kroků s vědomím, že se jedná o jednu z možných cest, nikoliv jedinou.
Nelze sice očekávat, že se adepti po absolvování kurzu stanou hotovými trubači, budou ale mít slušný základ, ze kterého snáze vykročí na další trubačskou cestu.
 
Seriál má pět částí. V prvních dvou se trubači obecně dozvědí, jak se orientovat v loveckých rozích, které lovecké rohy se používají při troubení na honech a jaké skladby je třeba pro troubení na českém honu znát.
Ve třech dalších krocích se budeme učit vytvořit tón, nasadit jej jazykem a střídat v různé výšce.
Po absolvování tohoto kurzu by měl adept dokázat zahrát na dvou tónech základní skladby z Trubačského Desatera, jako jsou Přestávka, Začátek honu a Konec honu.
Zdá se vám to málo? Naopak. Je to cíl, který je sice menší svým obsahem, ale velký svým významem. Pokud trubač zahraje bezpečně Přestávku na dvou tónech, umí používat techniku hraní a je jen otázkou času a píle, kdy se naučí totéž na všech pěti tónech které se při hraní na lovecké rohy používají a dokáže to také ve všech potřebných skladbách.
Pokud máte tedy chuť se troubení věnovat, neváhejte a začněte. Nečekejte. Ideálně teď, hned. Nejdůležitější je vaše chuť. Kde je vůle, tam je cesta.

Diskuzní fórum

 
Nové vlákno
Příspěvky mohou přidávat pouze předplatitelé a členové ČMMJ.
Pro přidání příspěvku se musíte zaregistrovat nebo přihlásit.
 
   
 
 Security code (opište prosím čísla z obrázku)

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...