ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Česko-Slovenská soutěž mysliveckých trubačů

| Diskuzní fórum
Česko-Slovenská soutěž mysliveckých trubačů
Trubači se sešli v Divíně na 7. ročníku ČSSMT

V sobotu 11. června 2022 se ve slovenské obci Divín v okrese Lučenec sešli myslivečtí trubači z Česka, Slovenska a Slovinska. V obci, kde žije 2075 obyvatel a již zdaleka vás upoutá dominantní zřícenina gotického hradu Divín, se konal 7. ročník Česko-Slovenské soutěže mysliveckých trubačů. Pod hradem v opevněném renesančním zámečku z roku 1670 našlo přátelské zázemí na 150 trubačů, kteří soutěžili v kategoriích sólisté a soubory v ladění B a Es.
 
sponzori-web.jpgV předvečer soutěže se konala v barokním dvouvěžovém kostele Všech svatých svatohubertská mše, kterou sloužil místní farář Jozef Turbíni. Hned po mši se sešla porota a organizační výbor, aby doladili poslední detaily průběhu soutěže a vše druhý den běželo podle plánu.
V sobotu v 9.00 přivítal soutěžící starosta obce Mgr. Pavel Drugda. Srdečně pozdravil nejen trubače, ale také ostatní účastníky a pozval všechny, včetně zvídavých čtenářů časopisu Myslivost na návštěvu obce, jejíž počátky spadají do období Velké Moravy a první písemná zmínka je z roku 1329, kdy vznikl divínský hrad s názvem Dyun. Hrad byl postaven jako jeden ze strážních bodů, který chránil slovanské obyvatele před nájezdy maďarských kočovníků.
Předseda slovenských trubačů Edmund Hatiar přivítal vzácné hosty a společně s ředitelem 7. ročníku ČSSMT JUDr. Matúšem Sarvašem soutěž zahájili.
Páter Turbíni na závěr úvodního ceremoniálu požehnal soutěžícím i organizátorům a popřál soutěži nerušený průběh, radost ze společného setkání i pokoru nejen k přírodě a zvěři, ale také vůči sobě navzájem.
Výkony soutěžících hodnotily dvě tříčlenné poroty. Hodnocení souborů v ladění B a Es měla na starost komise vedená Bohuslavem Smutným a členy Štefanem Ladovským a Janem Karasem. Sólisty na lesnice, borlice a Es rohy hodnotila komise, jejímž předsedou byl Petr Vacek společně se členy Miroslavem Mašatem a Jaromírem Čížkem. Úkol to nebyl jednoduchý, protože trubači byli dobře připravení a podávali vyrovnané výkony. Také proto se soutěžilo dvoukolově. Nejlepších pět souborů nebo sólistů z prvního kola postoupilo do finále. To posuzovala spojená šestičlenná porota a finalisté byli hodnoceni znovu, bez ohledu na první kolo.
Počasí nám přálo. Když už se zdálo, že nám sluníčko připraví horoucí lázeň, přišel krátký intenzivní deštík, který osvěžil vzduch i trubače. Občerstvení v přistavěných stanech bylo vynikající, stejně jako oběd i raut po vyhlášení výsledků. V zámeckém bufetu se za celý den nezastavily dvě milé prodavačky, kterým patří poděkování nejen za výdrž, ale hlavně za to, že celodenní nápor zvládly s úsměvem a vstřícnou laskavostí.
Čas na zpracování finálových vystoupení před vyhlášením výsledků poskytl organizátorům koncert trubačů. Nádvoří se zaplnilo dychtivými posluchači. Po společně zahraných skladbách vystoupily samostatně soubory.
Velkou pozornost a potlesk obecenstva si vysloužil soubor KD Domžalski rogisti ze Slovinska. Právě při společném koncertě bylo patrné, jak velký kus cesty jsme spolu s našimi slovenskými přáteli ušli na společné cestě při vzdělávání trubačů. Koncert probíhal bez předchozího nácviku a trubači hráli společné české i slovenské skladby excelentním způsobem. Byla to čistá radost.
Dlouho očekávaná chvíle přišla kolem 19. hodiny. Vyhlášení výsledků se zúčastnil starosta obce, ředitel soutěže, předseda osvětové komise SPZ Ing. Rudolf Huliak, dále členové poroty a oba předsedové Klubu trubačů. Předseda KT ČMMJ Petr Votava se ujal vyhlašování cen a na závěr poděkoval zejména Klubu trubačů SR v čele s Edmundem Hatiarem a osobně jménem KT ČMMJ starostovi obce Divín, předsedovi osvětové komise SPZ a řediteli soutěže. Edmund Hatiar pak poděkoval Slovenskému poľovníckému zväzu, Slovenské poľovnícke komoře, Českomoravské myslivecké jednotě, Obvodní poľovnícké komoře Lučenec a všem, kteří se na přípravě a průběhu soutěže podíleli.

soubory-web.jpg
Tabulka-web.jpg

Ceny byly rozdány, výsledky zveřejněny, a tak mohl Petr Votava převzít putovní tesák a zároveň pozvat trubače na 8. ČSSMT, která se uskuteční 3. června 2023 v Lešné u Valašského Meziříčí.
Velmi si vážíme podpory našich partnerů a sponzorů. Jsme vděční za podporu Lesov SR š.p. Banská Bystrica, firmě Avestav, s.r.o. a Poľovníckej spoločnosti Rovienka Divín, která se podílela na zajištění stravování. Dobrá nálada, plná bříška a pěkná muzika rozhodla, že na Divín budeme vzpomínat v tom nejlepším.
Děkujeme také našim mediálním partnerům časopisu Poľovníctvo a rybárstvo, televizní relaci Halali a časopisu Myslivost. Zprávy o dobrých věcech se sice šíří mezi účastníky bez hranic, ale je skvělé, když se dostanou i k těm, kdo tu s námi nemohli být a v tom nám skvěle pomáháte. Již teď se těšíme na shledání za rok v Lešné při 8. ročníku ČSSMT.
 
Petr ŠEPLAVÝ
člen rady KT ČMMJ

Diskuzní fórum

 
Nové vlákno
Příspěvky mohou přidávat pouze předplatitelé a členové ČMMJ.
Pro přidání příspěvku se musíte zaregistrovat nebo přihlásit.
 
   
 
 Security code (opište prosím čísla z obrázku)

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...