ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Prevence, detekce, hlášení

EFSA | Diskuzní fórum
Prevence, detekce, hlášení
EFSA prodlužuje kampaň proti africkému moru prasat
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) pokračuje v úsilí o zastavení šíření afrického moru prasat. Prodlužuje kampaň proti této chorobě o třetí rok a ve čtyřech zemích zahajuje nové pilotní aktivity. 
Druhým rokem poběží kampaň také v České republice, která je aktuálně bez výskytu onemocnění – africký mor prasat se v ČR podařilo v roce 2019 úspěšně vymýtit a dne 19. 4. 2019 byl obnoven status země prosté AMP. Avšak riziko opětovného zavlečení infekce vzhledem k aktuálnímu výskytu nákazy v sousedních zemích, jako jsou Polsko a Německo, zůstává vysoké.
EFSA-logo-1.jpgJiž třetím rokem bude probíhat rozsáhlá kampaň Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, jejímž cílem je pokračovat ve zvyšování povědomí o africkém moru prasat (AMP) v evropských hospodářských chovech. 
Kampaň, která se zaměřuje na oblast střední a jihovýchodní Evropy, probíhá ve spolupráci s místními orgány v osmnácti zemích: Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Černé Hoře, České republice, Estonsku, Chorvatsku, Kosovu, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Severní Makedonii, Polsku, Rumunsku, Řecku, Slovensku, Slovinsku a Srbsku.
Kampaň bude cílit na zemědělce a také veterinární lékaře a myslivce, kteří hrají důležitou roli při poskytování poradenství zemědělcům v oblasti biologické bezpečnosti na farmách. 
„Africký mor prasat je vysoce nakažlivé onemocnění, které se šíří v regionech Evropy, jež dosud nebyly zasaženy. Šíření této nákazy představuje celosvětovou hrozbu a způsobuje ničivé ztráty chovatelům prasat v Evropě i mimo ni,“ vysvětluje výkonný ředitel EFSA Bernhard Url. „Společně s našimi partnery z místních úřadů se snažíme oslovit zemědělce, jejichž hospodářská zvířata a živobytí byly touto smrtelnou nemocí zasaženy. Cílem kampaně #StopASF je informovat zemědělce, ale i veterináře a myslivce o tom, jak důležitá je detekce, prevence a hlášení výskytu nemoci.“
EFSA-logo-2.jpgKampaň Zastavme africký mor prasat je součástí pokračujícího úsilí Evropské komise a dalších mezinárodních orgánů o zastavení šíření AMP v EU a sousedících zemích.
Africký mor prasat (AMP) je smrtelné virové onemocnění, které postihuje domácí a divoká prasata. Virus je pro člověka neškodný, v mnoha zemích ale způsobuje značné socioekonomické problémy. Proti AMP v současnosti není v Evropě schválena žádná vakcína, vypuknutí nákazy proto může vést k porážce velkého počtu prasat v postižené oblasti. 
Kampaň je zaměřena na skupiny osob a jednotlivce, kteří přicházejí do styku s domácími a divokými prasaty, zejména na chovatele prasat, myslivce, lovce a veterináře. Cílem kampaně je s pomocí místních veterinárních organizací, zemědělských a mysliveckých sdružení a dalších subjektů zvýšit povědomí o tom, jak zabránit šíření AMP. 
 
Pro více informací navštivte s stránku kampaně na webu EFSA https://multimedia.efsa.europa.eu/asf/#/cs/ nebo www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/african-swine-fever

EFSA-poster-A3-2022-07-18-CZ-p4-1.jpg
 

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Přiložené dokumenty

EFSA-logo-1 EFSA-logo-1 (97,17 KB)
EFSA-logo-2 EFSA-logo-2 (82,88 KB)
Zpracování dat...