ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Seriál závodů Běžící kňour MMXXI

Martin Helebrant | Diskuzní fórum
Seriál závodů Běžící kňour MMXXI

Pohár ČMMJ ve střelbě na běžícího kance
Ohlédnutí za ročníkem a jak dál

 
Pohár ČMMJ ve střelbě na běžícího kance skončil v roce 2021 svým čtvrtým závodem, který proběhl v Kroměříži na střelnici Hvězda 9. 10. 2021. Dovolte mi nyní ohlédnutí za tímto, v pořadí již pátým ročníkem.
Především je na místě vyhlásit vítěze. O místo v závěrečném hodnocení se mohli ucházet pouze střelci, kteří se zúčastnili alespoň tří závodů, kdo se se zúčastnil všech čtyř závodů, tomu se nehorší výsledek nepočítal. Absolutní nástřel je 300 bodů. 
V roce 2021 pořádající ČMMJ otevřela soutěž kromě sportovních výkonných střelců (kategorie Open) a Myslivců i pro nemyslivce, pro obecné střelce, jako samostatnou kategorii.
 
Stupně vítězů ročníku 2021:
 
Kategorie OPEN:
1. Bedřich Jonáš / 287 bodů / 95,70 %
2. Zdeněk Pšenčík / 283 bodů / 94,33 %
3. Milan Kirchner / 278 bodů / 92,67 %
 
Kategorie Myslivci:
1. Lukáš Kirchner / 236 bodů / 78,67 %
2. Lubomír Kořistka / 185 bodů / 61,67 %
3. Martin Helebrant / 179 bodů / 59,67 %
 
Kategorie Nemyslivci:
1. Martin Pekárek / 215 bodů / 71,67 %
2. Veronika Jonášová / 209 bodů / 69,67 %
3. David Helebrant / 174 bodů / 58,03 %
 
Vítězové obdrželi kromě diplomu a poháru ČMMJ i vítězný tuplák z lesního zeleného skla s cínovým víčkem a ceny od sponzora.
Ukázalo se, že otevření kategorie Nemyslivec bylo dobrým krokem, i mezi nimi se našli střelci, kteří absolvovali celý seriál, a tak mohli být vyhodnoceni za celý seriál celkové vyhodnocení. A Nemyslivci určitě nezapadli ani z hlediska výsledků, kde snesou porovnání s Myslivci. Ano, je pravda, že část Nemyslivců jsou rodinní příslušníci Openkářů a Myslivců, ale to je podle mě jen dobře – přitahujeme k myslivosti a střelectví další, kteří pomáhají vylepšovat image českého myslivce ve společnosti.
 
Pojďme se nyní na uplynulý ročník podívat okem statistika a dovolte mi jeho stručné zhodnocení. Celkem se závodů zúčastnilo 120 střelců, složených ze 79 jednotlivých osob, z nich 55 Myslivců, 14 Open a 10 Nemyslivců. Počty a přehled průměrných výsledků ukazuje názorně připojená tabulka.
Z průměru dosažených výsledků vybočují dvoje střelby – v Dnešicích, kde byl pokles dán vysokým počtem Nemyslivců a začínajících střelců s nízkým nástřelem, a v Kroměříži, kde příčinu vyššího skóre vidím v tom, že závod proběhl na sklonku sezóny, kdy střelci již byli vystřílení, rozcvičení.
Menší počet střelců a jejich výkonnost našla svůj odraz i v menším počtu vydaných střeleckých odznaků – zde je ale příčina jasná – ubylo střelců, kteří se zúčastnili alespoň tří závodů.
Potěšující je, že mezi účastníky jen jednoho či dvou závodů je několik nových střelců, kteří dokázali nastřílet hodnotné výsledky odpovídající stříbrnému a dokonce i zlatému odznaku.
Tyto výsledky mohu porovnat s výsledky ročníku 2020 – 59,0 bodu a zúčastnili se celkem 103 střelci (65 Myslivců a 21 Open, tj.  celkem 86 jednotlivých osob), což ukazuje, že v roce 2021 došlo k poklesu počtu účastníků. Ten pokles je o to smutnější, že v roce 2020 byly jen tři závody a nebyla otevřená kategorie Nemyslivec. Přesto počtem účastníků překonal ročník 2020 ten právě uplynulý. Je těžké spekulovat o příčině tohoto poklesu, osobně ji vidím ve zmatečné pandemické situaci a tom, že lidé si za pandemie obecně odvykli cestovat i za sportovními zážitky.
Dovolte další porovnání – celého seriálu, tj. všech čtyřech závodů se zúčastnilo 7 střelců, tří závodů také 7 střelců, dvou závodů 5 střelců a jen jednoho závodu 60 střelců. Většina stálých účastníků patří vcelku očekávatelně mezi střelce výkonnostní třídy Open. Těch šedesát, kteří se účastnili jen jednoho závodu, patří ve zdrcující většině mezi místní myslivce, kteří si rozhodli „porovnat oko“ a udělat si radost na střelnici.
Můžeme jenom doufat, že v roce 2022 se pandemická situace zlepší a že se zvýší i účast na závodech a vůbec, že bude opět možné se scházet a vést společenský život.
 
Pokud se podívám zpět na všech pět ročníků závodů ve střelbě na běžícího kňoura, pak z hlediska výkonů byl zřejmě vrcholem rok 2018, kdy se dařilo v jednotlivých závodech opakovaně dosáhnout i absolutních nástřelů. V roce 2021 se podobného výsledku nepodařilo dokázat ani na jednom závodě.
Na druhou stranu – na závodech vídám čím díl víc mladých tváří a je možné, že se nám chystá generační obnova. Nebo bych si to alespoň přál.
 
V roce 2022 bude seriál závodů opět pokračovat již šestým ročníkem, jako Běžící kňour MMXXII – Pohár ČMMJ ve střelbě na běžícího kance.
První závod je naplánován na sobotu 30. 4. 2022 na střelnici ve Světnově, druhý na sobotu 7. 5. 2022 v Dnešicích, třetí je tradiční letní závod v Hlavnici 30. 7. 2022 a seriál skončí v Písku 4. 9. 2022.
Pravidla budou stejná jak dosud, střílí se 10 ran na terč „dvouhlavého kance“, střídavě běžícího zprava a zleva přes 10 m dlouhý průsek, vždycky tak, aby průsek přeběhl za 2,5 sekundy, podle střeleckého řádu ČMMJ.
Hlavní sponzorem seriálu bude opět firma Kahles, výrobce špičkových sportovních a loveckých optických přístrojů.
Na jednotlivé závody budeme opět publikovat pozvánky s popisem, jak se na střelnici dostat, jak s lze případně zaregistrovat předem a jaký bude doprovodný závod (pokud nějaký bude).
Opět bude otevřena i kategorie Nemyslivec, ve které mohou střílet i obecní střelci, pokud souhlasí správce střelnice, může střelbu na běžícího kňoura vyzkoušet i člověk, který není držitel zbrojního průkazu (pod odhledem instruktora – statného ošetřovatele), takže můžete vzít s sebou členy rodiny nebo kamarády a ukázat jim, „jak se to dělá“. Střelba může být skvělá zábava i v případě, že svým uměním nemáte na umístění „na bedně“.
Na jednotlivé závody budeme ještě předem publikovat pozvánky.
Vytkl mi vloni kolega, že stále opakuji, proč se zúčastnit závodů ve střelbě na běžícího kňoura. Přesto to budu letos, zvláště v době potřeby zvýšeného lovu černé zvěře, opakovat znovu.
 
Proč trénovat střelbu na běžícího kance:
- jedině střelbou do papíru opravdu zjistíte, jak máte správně předsazovat a jak jste schopni se vypořádat se stresem plynoucím z faktu, že terč se pohybuje.
- je pravda, že na naháňce vám zvěř nepoběží přesně tak rychle jako na střelnici a bude asi i v trochu jiné vzdálenosti. Ale na střelnici získáte návyky, které vám střelbu kulovnicí na pohyblivý terč usnadní. Naučíte se automaticky přilícit, zbraň si sedne sama do ramene a oko se vyrovná s osou zaměřovače, se záměrnou. Naučíte se i ve stresu správně spouštět. Naučíte se vybrat si záměrný bod a s ním vést zbraň. To všechno vám na naháňce obrovsky usnadní život a vy se můžete soustředit na to podstatné – najít správný cíl a humánně ulovit.
- jedině v rovné soutěži poznáte, jak jste dobří.
- potkáte lidi s podobnými zájmy a potkáte i lidi, kteří vám dokážou poradit.
- sportovní střelba je legrace.
Varování Ministerstva zdravotnictví na závěr: Sportovní lovecká střelba může být návyková. To platí i o střelbě na běžícího kňoura.
Ing. Martin HELEBRANT
 
IMG_8415.JPG
 Vítězové seriálu v roce 2021: Martin Pekárek (vítěz kategorie Nemyslivci), Lukáš Kirchner (vítěz kategorie Myslivci) Bedřich Jonáš (vítěz kategorie Open).

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...