Aktuality

Zimní přikrmování vodních ptáků

| Diskuzní fórum
Zimní přikrmování vodních ptáků
Jak přikrmování vodních ptáků provádět, aby splnilo svůj účel.

V posledních letech zažíváme poněkud teplejší průběh zimního období, což umožňuje mnohým druhům vodních ptáků přečkat zimu mimo svá tradiční zimoviště. Ptáci neodlétají, zůstávají na našem území a pouze přetahují a stahují se k místům, kde voda zůstává déle nezamrzlá a oni zde tak mohou najít dostatek potravy. Zejména pak ve městech a v jejich blízkém okolí můžeme dnes nezřídka pozorovat početná hejna divokých kachen, ale i labutí, racků, lysek a husí, která tu poměrně snadno přezimují.
Strávit zimu na říčce protékající městem nebo na rybníku v městském parku přináší ptákům kromě pomaleji zamrzající hladiny ještě jednu „novodobou“ výhodu; a sice zálibu lidí v jejich krmení.
S příchodem prvních mrazíků vyráží mnohdy celé rodiny za kachnami a labutěmi, aby jim pomohli přežít. Ne vždy je ale tento dobrý úmysl ptákům prospěšný. Stává se bohužel velmi často, že naší rádoby pomocí ptákům spíše škodíme.
Pojďme si tedy říct, jak takové přikrmování provádět, aby splnilo svůj účel.

prikrmovani-ptaku-web-1.jpg
 
Pravidla pro přikrmování:
 

NEKRMÍME, JEN PŘIKRMUJEME

Zdravé volně žijící ptáky krmit nemusíme. Oni za normálních podmínek přežijí i bez naší pomoci. Pouze je můžeme v zimním období, a především pak během silných mrazů a při zamrzlé hladině, zdravě a střídmě přikrmovat.
Naprosto nevhodné je jakékoliv přikrmování v době hnízdění a vyvádění mláďat!
 
MÉNĚ ZNAMENÁ VÍCE

Ať mrzne sebevíc, na místo přikrmování nosíme jen takové množství, aby se zde žádné potraviny nehromadily. Přikrmovat chodíme raději častěji a pravidelně po menších dávkách než v dlouhých intervalech a s plnými taškami. Nespotřebované krmení venku rychle podléhá zkáze, začne se kazit, znečišťovat vodu a břehy a stává se zdrojem škodlivých látek.
 
VŽDY ČERSTVÉ A KVALITNÍ

Ptákům předkládáme jen kvalitní potravu, která se co nejvíce podobá jejich přirozené potravě. Nikdy nesmí být zkažená ani ochucovaná.
Zbytky z našeho talíře k vodě nepatří!
 
Co ano a co ne?
 

ANO:

Jak již bylo řečeno, ptákům se snažíme předkládat takové potraviny, které se co možná nejvíce podobají jejich přirozené a obvyklé stravě. Vhodný je tak například hrách, cizrna či kukuřice. Ty můžeme používat mražené a pouze je před podáním necháme dobře rozmrznout. Vařit je nemusíme.
Ptáci si také pochutnají na různých obilovinách jako je pšenice, žito nebo oves.  Také ovesné vločky, samozřejmě přírodní a neochucované, jsou pro ptáky dobrou volbou. Stejně tak ale nakrájený hlávkový nebo ledový salát, odřezky a slupky zeleniny nebo nahrubo nastrouhaná mrkev. Dnes není dokonce problém zakoupit v prodejnách s krmivy pro zvířata speciální směsi nebo granule určené přímo pro vodní ptáky.
 
NE:

Naopak vyhýbat se zásadně musíme jakýmkoliv mastným, kořeněným, slaným a sladkým potravinám. Ani zbytky jídla, plesnivé, nahnilé a zkažené potraviny k vodě ptákům nenosíme. To platí také v tomto povánočním období i pro zbylé cukroví.
 
PEČIVO JE PROBLÉM!

Přestože máme zažité, že kachnám nosíme staré pečivo, může pro ně znamenat problém. S pečivem je to u ptáků asi tak, jako u nás s bonbóny – ne vše, co nám chutná, je pro nás i prospěšné. Pečivo pro ptáky představuje chutný a snadný zdroj energie. Dává jim pocit nasycení, avšak ve skutečnosti strádají. Nejen že pečivo bývá solené a kořeněné, ale chybí v něm i důležité minerální látky, vitamíny a stopové prvky, potřebné pro zdravý růst a fungování ptačího organismu. Pečivo tedy ptákům dáváme jen v omezeném množství, spíše jako doplněk ostatního zdravého krmení.
 
Jak správně přikrmovat vodní ptáky už tedy víme. Ale vědí to i ostatní?
Co kdybyste vodním opeřencům pomohli ještě i trochu jinak?
 
Ten, kdo nosí kachnám krmení jim s největší pravděpodobností ublížit nechce. Přesto nemusí vědět, že tak činí a že svými chybami způsobuje ptákům zdravotní problémy. Vyrobte proto ve vašem kroužku nějakou informační tabuli, na které názorně a přehledně ostatním ukážete, jak se mají o vodní ptáky v zimě správně starat. Vytvořit můžete koláž z vystřižených fotografií a k nim přidat potřebný popis a instrukce. Můžete namalovat obrázek anebo nakreslit komiks či přichystat leták v počítači.
My vám jeden takový plakát nabízíme ke stažení v příloze tohoto článku. Může vám být třeba jen inspirací anebo si jej vytiskněte, zalaminujte do fólie a připevněte ho ve vašem okolí do míst, kam lidé chodí ptáky v zimě přikrmovat. 
Pusťte se do toho co nejdřív. Teď je ten správný čas. Své hotové výtvory pak vyfoťte a fotografie nám pošlete do redakce, abychom je mohli ukázat ostatním.
 
plakat_kachny.jpg

Diskuzní fórum

 
Nové vlákno
Příspěvky mohou přidávat pouze předplatitelé a členové ČMMJ.
Pro přidání příspěvku se musíte zaregistrovat nebo přihlásit.
 
   
 
 Security code (opište prosím čísla z obrázku)

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Přiložené dokumenty

plakat_kachny plakat_kachny (3,75 MB)
Zpracování dat...