ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
SPRÁVNÝ ZÁSAH je základem

107-Nahanka-na-cernou-zver-Zdenek-Drahokoupil.JPG


image005.png

Vliv způsobu lovu
a umístění zásahu
na kvalitu zvěřinyVodnansky-Web.jpg
Naháňky z pohledu
kvality a hygieny zvěřiny

Vliv způsobu lovu na zvěřinu
 
O kvalitě zvěřiny rozhoduje do značné míry již to, v jakém je zvěř zdravotním stavu, v jaké kondici a jakým způsobem byla zvěř ulovena.
Například v Německu bylo při jedné reprezentativní studii zjištěno, že ze 100 kusů černé zvěře, které byly uloveny z posedu, mělo 90 % zásah na komoru. Naproti tomu u stejného počtu divokých prasat střelených na naháňce mělo zásah na komoru pouze 25–35 %, zatímco ostatní kusy byly zasaženy do kýt, na běhy či na měkko, což následně vedlo k vysoké kontaminaci zvěřiny bakteriemi (až 370 milionů zárodků na 1 gram). Velmi často byla tato mikrobiální kontaminace tak rozsáhlá, že měla za následek znehodnocení zvěřiny.
V jednom gramu obsahu trávicího traktu se nachází až několik miliard zárodků, které se při vnitřní teplotě čerstvě uloveného kusu velmi rychle množí tak, že svůj počet zhruba každých dvacet až třicet minut zdvojnásobí. Proto si lze snadno představit, jaké následky má z hygienického hlediska rána na měkko, při níž je zvěřina znečištěna obsahem trávicího traktu.
 
Když uvážíme, že zvěřina zdravé zvěře, která byla ulovena dobrým zásahem na komoru a ihned poté správně vyvržena, neobsahuje téměř žádné zárodky, je důsledek špatné rány velmi významný. Přitom ani nehovoříme o utrpení, kterému je po špatném zásahu postřelená zvěř vystavena.
 
Proto je jak z hygienického hlediska, tak i s ohledem na mysliveckou etiku nesmírně důležité vystřelit na zvěř jen tehdy, když si je střelec maximálně jistý okamžitě smrtelným zásahem, aniž by přitom byly střelou porušeny orgány břišní dutiny, a to zejména trávicí trakt.

spravny-zasah.jpg


 
Partneři webu

Logo-Mysl-zelena.jpg

SIEZ-logo-s-textem.jpg

Logo-Lovecka-Expedice.jpg

Maso-Profit-Logo.jpg


S podporou:

Logo-MZe-bez-CR-web.jpg

SVS-logo.jpg

logo-cmmj-zelene.jpg